Dziś mamy 4 lipca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
23 czerwca 2022

„Bezpieczne wakacje 2022”. Omówiono najważniejsze zadania

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Zabezpieczenie wypoczynku letniego m.in. nad wodą oraz# transport zbiorowy to główne tematy dzisiejszej odprawy wojewody Mikołaja Bogdanowicza ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców województwa w czasie wakacyjnego odpoczynku.

Przygotowania do sezonu letniego służby prowadziły od kilku miesięcy. Podczas dzisiejszej odprawy pn. „Bezpieczne Wakacje 2022” w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy omówiono najważniejsze zadania.

– Po dwóch latach pandemii wiele osób z pewnością będzie chciało nadrobić czas ograniczeń i w pełni korzystać z wypoczynku letniego. Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu. To, co zasługuje na podkreślenie to koordynacja działań i bieżąca współpraca między służbami – podkreślił Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Reprezentant rządu w terenie zaznaczył, że szczególnie kontrolowane będą w czasie wakacji środki transportu zbiorowego dowożące m.in. dzieci i młodzież na kolonie, czy obozy. Inspekcja Transportu Drogowego będzie m.in. weryfikować stan techniczny autobusów, trzeźwość kierowców i ich czas pracy.

– Zachęcam mieszkańców, aby wszystkie przypadki zagrożenia bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą zgłaszać pod numer 112 lub poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W czasie wakacji będą także dodatkowe patrole policji, szczególnie tam, gdzie wypoczywają mieszkańcy – zaznaczył Mirosław Elszkowski, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Dużą rolę w poprawie bezpieczeństwa nad wodą odgrywa edukacja. Jak podkreślił, st. bryg. Marek Rusoń, p.o. Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, w salach edukacyjnych straży pożarnej „Ognik” przez cały rok odbywają się zajęcia. Tylko w Grudziądzu w tym roku udało się przeszkolić m.in. z zasad bezpieczeństwa nad wodą tysiąc osób. Kontrolowane są również miejsca wypoczynku.

Całodobowe dyżury ratowników prowadzi Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

– Apelujemy do wszystkich wypoczywających nad wodą o unikanie alkoholu, brawury oraz korzystanie z kąpielisk, gdzie jest nadzór ratownika wodnego. Tym, którzy wypoczywają na łodziach motorowych, skuterach przypominamy o kamizelkach ratunkowych, ale też o bezpieczeństwie kąpiących i konieczności zachowania odległości – mówił Maciej Banachowski, Prezes Zarządu WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Żeby było bezpiecznie i zdrowo podczas wakacji zadba również wojewódzka i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

– Sprawdzamy m.in. obiekty wypoczynku dzieci, młodzieży, miejsca żywienia zbiorowego, nadzorujemy jakoś wody w kąpieliskach. Chciałabym  wszystkich zachęcić do korzystania z serwisu kąpieliskowego  prowadzonego  przez Głównego Inspektora Sanitarnego na stronie sk.gis.gov.pl – mówiła Dorota Janużyk-Rutecka, Zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

Serwis ten to baza wszystkich kąpielisk w Polsce, ale również można tam znaleźć dane dotyczące np. czasu funkcjonowania kąpieliska, całej infrastruktury, czy jakości wody w akwenach.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

O braciach przesiąkniętych sportem! Rozmowa z Edwardem Mikrutem

Jakiś czas temu w Koronowie odbył się X Bieg Imienia Braci Mikrutów. Byli to# oszczepnicy ze wsi Wiewiórki, którzy osiedlili się na terenach Koronowa i na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku zapisali się na kartach polskiej historii sportu. Spotkaliśmy się z synem jednego z nich – Edwardem Mikrutem, aby przypomnieć historię rodziny, która „przesiąknęła sportem”.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj jest Dzień Psa. Leśnicy radzą, jak je wyprowadzać do lasu

Dzisiaj jest Dzień Psa i z tej okazji leśnicy z# Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przypominają, co należy zrobić, aby spacer z psem po lesie był bezpieczny dla nas i naszych czworonogów.

(czytaj więcej)