Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
01 listopada 2021

Cmentarze wymagają większej cyfryzacji? Wyniki ankiety jednoznaczne

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W celu zdiagnozowania bieżącej sytuacji w# listopadzie-grudniu 2020 r. przeprowadzono ankietę, która rozesłana została do wszystkich gmin w Polsce. Ankietę wypełniło 2.118 gmin, uzyskanie danych dotyczących co najmniej połowy cmentarzy, w tym większości cmentarzy czynnych.

Według wyników ankiety w Polsce znajduje się 12 269 cmentarzy o łącznej powierzchni 16 077 ha. Najczększą część tej liczby stanowią cmentarze wyznaniowe (Wykres nr 1).

Obecnie co najmniej 10% cmentarzy ogółem jest zarządzanych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych, w tym ponad połowa cmentarzy komunalnych i 3% cmentarzy wyznaniowych (Wykres nr 2). Nadal istnieje co najmniej kilkadziesiąt dużych (wielohektarowych) cmentarzy, które nie zostały ucyfrowione. W większości gminy korzystają z zakupionych systemów lub usług zewnętrznych (Wykres 3).

Powyższe dane potwierdzają potrzebę opracowania i wdrożenia centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce. Co istotne w projekcie przewidziano umożliwienie integracji danych z istniejącymi systemami i rejestrami zewnętrznymi. Dzięki temu gminy posiadające własne systemy do zarządzania cmentarzami będą mogły nadal z nich korzystać i przekazywać dane do systemu CMP.

Respondenci zostali poproszeni także o wskazanie najistotniejszych finkcjonalności systemu teleinformatycznego do zarządzania cmentarzem. Wyszukiwarka grobów np. poprzez nazwisko była wskazywana najczęściej (Wykres 4).

Projekt Cyfryzacja Miejsc Pamięci obejmujący stworzenie centralnej wyszukiwarki umożliwiającej znalezienie miejsc pochówków niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju oraz informacji nt. grobów i osób pochowanych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zasłużonych wychodzi na przeciw potrzebom zarządcy cmentarzy i obywateli.

Szczegółowe wyniki ankiety są dostępne w materiałach poniżej.

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)