Dziś mamy 22 września 2023, piątek, imieniny obchodzą:
11 kwietnia 2023

Czy będą pieniądze na ochronę zabytków? Gmina wystąpiła o ponad 10 mln zł!

fot. pow.

fot. pow.

Gmina Dobrcz zamierza pozyskać pieniądze z Rządowego Programu# Odbudowy Zabytków. Samorząd złożył już osiem wniosków na łączną kwotę dofinansowania na ponad 10 mln zł. Póki co wnioski nie zostały jeszcze rozstrzygnięte i pieniędzy na razie nie ma!

Zapytaliśmy wójta gminy Dobrcz Andrzeja Berdycha jakie poczyniono działania w sprawie pozyskania pieniędzy na ochronę zabytków. Wójt Berdych wyjaśnił, że: – Gmina Dobrcz złożyła 8 wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Wójt poinformował, że: Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2%.
Gmina Dobrcz w ramach ww. naboru złożyła 8 wniosków, które obejmują następujące zadania:
- wymianę pokrycia dachowego wraz z częściowym remontem więźby i pokrycia dachowego na budynku Szkoły Podstawowej w Strzelcach Górnych (przewidywany koszt wykonania zadania 450 tys. zł);
- modernizację budynku żłobka w Dobrczu (przewidywany koszt wykonania zadania 1 mln zł);
- remont ogrodzenia oraz roboty budowlano-porządkowe zespołu dworsko – parkowego w Gądeczu (przewidywany koszt wykonania zadania 150 tys. zł);
- remont elewacji oraz dachu wraz z wymianą obróbek blacharskich kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach (przewidywany koszt wykonania zadania 1 mln 350 tys. zł);
- remont dachu wraz z wymianą obróbek blacharskich kościoła pw. św. Wawrzyńca w Dobrczu (przewidywany koszt wykonania zadania 680 tys. zł);
- remont cmentarzy ewangelickich na terenie Gminy Dobrcz (przewidywany koszt wykonania zadania 500 tys. zł);
- prace remontowo-budowlane w budynku dworu w Paulinach (przewidywany koszt wykonania zadania 3 mln 500 tys. zł);
- modernizację budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Dobrcz tj. świetlic w miejscowościach Sienno, Trzebień i Wudzynek (przewidywany koszt wykonania zadania 3 mln zł);
Łączny koszt wnioskowanych zadań to kwota 10 mln 630 tys. zł, z czego wnioskowana łączna wysokość dofinansowań to aż 10 mln 417 tys. 400 zł.

Było porozumienie w sprawie cmentarzy
Zapytaliśmy również, czy gmina uzyskała już jakieś dofinansowanie na remont zabytków. – Gmina Dobrcz nie otrzymała dotacji na remont zabytków – wyjaśnił wójt Berdych.
Włodarz Dobrcza poinformował, iż do grudnia 2022 r. było natomiast podpisane porozumienie z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim, w sprawie powierzenia zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych. W ramach ww. porozumienia, którego ważność upłynęła z dniem 31.12.2022 r. Gmina Dobrcz otrzymywała dofinansowanie w wysokości 2 tys. 500 zł rocznie na bieżące utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych.
Do ww. obiektów grobownictwa wojennego, które zostały objęte dotacją należą:
- Mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. oraz cywilnych ofiar ll wojny światowej, przy rondzie w Wudzynie;
- Cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego 1939 -1945, skrzyżowanie dróg krajowych we Włókach,
- Grób żołnierza Wojska Polskiego z 1939 r., cmentarz przy starym kościele we Włókach;
- Mogiła zbiorowa cywilnych ofiar II wojny światowej, Borówno nad jeziorem.
– Do dnia wystawienia niniejszej (23 marca – KP) odpowiedzi tut., organ nie posiada jeszcze informacji dot. nowego porozumienia w ww. sprawie – odpowiedział wójt Dobrcza.
Na koniec zapytaliśmy o prace jakie przeprowadzono przy obelisku w Pyszczynie. Jest to miejsce pamięci narodowej, poświęcone poległym w styczniu 1945 r. żołnierzom 8 Bydgoskiego Pułku Piechoty. – W miejscowości Pyszczyn znajduje się pamiątkowy obelisk, który w ostatnim czasie był porządkowany. Podczas tych czynności został naprawiony (sklejony) postument obiektu, jednak było to wykonane w ramach jego bieżącego utrzymania – wyjaśnił wójt Berdych.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)