Dzień osób z niepełnosprawnościami. Wręczono wyróżnienia
fot. KPUW
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim #w Bydgoszczy odbyły się Wojewódzkie i Miejskie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie zgromadziło liczne grono uczestników, w tym przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców regionu. Była to okazja do podkreślenia znaczenia integracji społecznej.
Uroczystość rozpoczęła się w sali Bydgoskiego Marca 1981’. Uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia stoisk informacyjnych przygotowanych przez partnerów wydarzenia, takich jak Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Na stoiskach można było uzyskać informacje na temat dostępnych form wsparcia, w tym usług rehabilitacyjnych, świadczeń finansowych oraz programów wspierających aktywność zawodową.
Część artystyczna obchodów była wyrazem zaangażowania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i kulturalne. Na scenie zaprezentowali się m.in. Zespół Taneczny Amadeo, Harcerze Nieprzetartego Szlaku Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP oraz młodzieżowy zespół BALKON.
Podczas wydarzenia Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Koniuch zwrócił uwagę na znaczenie działań podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz roli programów wspierających ich codzienne życie
- Nasz region każdego dnia staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla wszystkich mieszkańców. Siła naszej wspólnoty tkwi w zrozumieniu, że różnorodność jest wartością, która nas wzbogaca. Wspólnie z samorządami i organizacjami pozarządowymi konsekwentnie eliminujemy bariery i tworzymy przestrzeń dla aktywnego życia osób z niepełnosprawnościami – podkreślił Wicewojewoda.
Obecnie w Polsce realizowane są liczne programy rządowe, które odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Wśród działań można wymienić rozwój usług asystenckich, wsparcie mobilności poprzez dofinansowanie zakupu dostosowanego sprzętu oraz tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które oferują kompleksową pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Programy takie jak „Dostępność Plus” czy „Stabilne Zatrudnienie” eliminują bariery w dostępie do przestrzeni publicznej, cyfrowej i rynku pracy, otwierając nowe możliwości dla osób z niepełnosprawnościami.
Istotnym elementem wydarzenia było wręczenie wyróżnień przez Wicewojewodę Kujawsko-Pomorskiego oraz Zastępczynię Prezydenta Miasta Bydgoszczy Annę Mackiewicz. Uhonorowano osoby szczególnie zasłużone w działaniach na rzecz wsparcia i znoszenia barier dla osób z niepełnosprawnościami.
Wojewódzkie i Miejskie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami stały się także przestrzenią do wymiany doświadczeń między różnymi środowiskami. Podkreślono znaczenie współpracy instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnych w budowaniu dostępnego i przyjaznego otoczenia. Wydarzenie przypomniało, że pełna integracja społeczna jest możliwa dzięki wspólnym działaniom oraz konsekwentnej realizacji systemowych rozwiązań wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami.
Źródło: KPUW
Galeria
Czytaj również
- "Prymus Pomorza i Kujaw II". Lista stypendystów z naszego powiatu
- Zimowe wakacje. Uczniowie z naszego powiatu rozpoczną ferie już za tydzień
- Spotkanie Zespołu Roboczego w sprawie S10. Tematem poprawa bezpieczeństwa
- Wodna odwaga i piłkarskie emocje. Morsy pomagają najmłodszym
- II edycja "Pomagania przez morsowanie". Wiele gorących serc na plaży
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! #Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!