Dziś mamy 30 września 2022, piątek, imieniny obchodzą:
05 sierpnia 2022

Elektryczne radiowozy trafią do jednostek. Wśród nich jest Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

4 sierpnia kujawsko-pomorski garnizon wzbogacił się o kolejne elektryczne radiowozy. Tym# razem cztery oznakowane samochody marki Hyundai e-Kona trafią do Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. Ich zakup był możliwy dzięki środkom z WFOŚiGW w Toruniu oraz budżetu Policji.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski razem z Panem Ireneuszem Stachowiakiem Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w asyście Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Logistyki insp. Marcina Woźniaka wręczyli kluczyki do nowych, elektrycznych, oznakowanych hyundai e-kona: insp. Małgorzacie Jorce Komendantowi Miejskiemu Policji w Toruniu, podinsp. Jarosławowi Zdunkowi Pierwszemu Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, mł. insp. Maciejowi Estkowskiemu Pierwszemu Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu oraz mł. insp. Maciejowi Zdunowskiemu Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Pan Ireneusz Stachowiak Prezes Zarządu WFOŚiGW w Toruniu powiedział:
– Jest mi niezmiernie miło, że możemy się tutaj, kolejny raz spotkać i przekazać pierwsze w kujawsko-pomorskim województwie oznakowane radiowozy elektryczne. Idziemy z duchem postępu, z duchem czasu (…). To jest niezwykle ważne, żeby policjanci dysponowali jak najlepszym sprzętem, którego użytkowanie będzie nie tyko ekologiczne, ale też ekonomiczne.

Nadinsp. Piotr Leciejewski Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy powiedział:
– Nasza współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu jest wzorowa. To pierwsze w naszym garnizonie pojazdy w pełni elektryczne i oznakowane. To auta wpisujące się w trend, o którym mówiliśmy wcześniej, że polska Policja idzie z duchem czasu (…). Chciałbym wspomnieć, że złożyliśmy się na zakup tych pojazdów. W części środki pochodziły z budżetu Policji , a w części z WFOŚiGW w Toruniu.

W trakcie zbiórki radiowozy zostały poświęcone przez Ks. Infułata Stanisława Kotowskiego Kapelana KWP w Bydgoszczy.

Zakup czterech oznakowanych samochodów elektrycznych marki Hyundai e-Kona został zrealizowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (350 000 zł) oraz budżetu Policji (421 702 zł). Cena jednego radiowozu wyniosła 192 925,50 zł.

Zakupione pojazdy są zasilane silnikami elektrycznym i nie emitują zanieczyszczeń do środowiska więc są ekologiczne. Jest to drugi zakup tego typu aut w naszym garnizonie.

Podstawowe dane techniczne:
•    moc silnika elektrycznego 136 KM,
•    zasięg w warunkach miejskich do 305 km,
•    system odzyskiwania energii w trakcie hamowania do wytworzenia energii elektrycznej, która jest gromadzona w akumulatorze.

Wybrane elementy dodatkowego wyposażenia:
•    system ratunkowy eCall,
•    cyfrowe zegary z 7" wyświetlaczem (tzw. Virtual Cockpit),
•    elektryczny hamulec postojowy z funkcją Auto Hold,
•    bezkluczykowy dostęp,
•    automatyczna klimatyzacja,
•    kamera cofania wraz z czujnikami,
•    obręcze kół z ogumieniem letnim oraz zimowym.

Zalety pojazdu elektrycznego: zasilanie silnikiem elektrycznym oraz przeniesieniem napędu za pomocą automatycznej skrzyni biegów zapewnia wysokie przyspieszenie i przekazanie maksymalnej mocy na koła napędowe. Dzięki liniowemu momentowi obrotowemu prowadzenie pojazdu jest płynne i dynamicznie. Jazda takim pojazdem jest ekscytująca i przyjemna z możliwością wykorzystania pełnej mocy od pierwszej sekundy jazdy.

Materiał: mł. insp. Monika Chlebicz – Rzecznik Prasowa KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)