Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
22 kwietnia 2022

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci? Zobacz kilka wskazówek!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Wraz z rozwojem internetu i nowoczesnych technologii dostaliśmy# możliwość pozyskiwania informacji na różne tematy w bardzo szybki i łatwy sposób. Zasoby internetowe umożliwiają nam nie tylko zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności, ale również mogą wpływać na to, w jaki sposób postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość oraz jakich wyborów dokonujemy.

Dla wielu korzystanie z internetu i wyszukiwanie w nim informacji to normalna, codzienna czynność. Zanim po raz kolejny uruchomimy nasze wyszukiwarki internetowe i zanurzymy się w morzu informacji, warto zastanowić się czym są i skąd się biorą różne treści publikowanie w sieci, dlaczego mogą być nas szkodliwe oraz w jaki sposób powinniśmy je weryfikować.

Zacznijmy od wyszukiwarki internetowej. Jest to strona internetowa, które umożliwiają nam przeszukiwanie danych zgromadzonych w internecie, nie mylmy ich z pojęciem przeglądarek internetowych. Wyszukiwarki dzięki specjalistycznym algorytmom katalogują wpisywane przez nas hasła, frazy czy określone zapytania i wyświetlają wyniki wyszukiwania od najtrafniejszych. Na wyniki wyświetlania wpływa nie tylko popularność, ale również pozycjonowanie stron, czyli marketing internetowy.

Wyszukiwarki internetowe są bardzo pomocne, możemy w nich znaleźć informacje nie tylko na nurtujące, interesujące nas tematy, ale wskazówki dotyczące usług, sklepów, instytucji. Czytając wyszukane przez nas informacje w sieci (zwłaszcza te dotyczące bieżących, często trudnych sytuacji na świecie, związanych ze zdrowiem, polityką, nauką czy życiem ważnych lub znanych ludzi) musimy wiedzieć, że nie zawsze są one prawdziwe, co więcej, mogą celowo wprowadzać nas w błąd lub wywoływać u nas różne, nieprzyjemne i trudne emocje.

Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy szukamy informacji w sieci?

Przede wszystkim pamiętajmy, że treści na które natrafiamy w sieci mają różne pochodzenie, ich twórcą może być każdy, dlatego zawsze weryfikujmy ich autora, źródło, autentyczność i wiarygodność. Jeśli rozsądek podpowiada, że mogą być one nieprawdziwe, warto porównać je z tymi, publikowanymi w innych miejscach. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się organizacje fact-checkingowe, które specjalizują się w weryfikacji różnych wiadomości.

Czytając informacje warto zachować spokój i zdrowy rozsądek – sensacyjne nagłówki mają na celu przyciągnąć naszą uwagę, wzbudzić u nas negatywne emocje lub wprowadzić w błąd. Rzetelne i prawdziwie informacje, nie powinny być jednocześnie opinią ani być nacechowane emocjonalnie.

Na co uważać - zanim klikniemy w wyniki wyszukiwania?

Powinniśmy zachować czujność – patrzmy na adresy stron, na które zostaniemy przekierowani. Korzystajmy tylko z rozpoznawalnych i znanych serwisów, unikajmy klikania w podejrzane linki, zwłaszcza, gdy otrzymamy je od osób trzecich.

Jeśli adres strony do złudzenia przypomina prawdziwy link, ale zawiera literówkę, zamknij ją. Jeżeli natrafisz na sensacyjne nagłówki, a po kliknięciu proszony jesteś o powtórne zalogowanie w serwisie społecznościowymi, to prawdopodobnie cyberprzestępcy chcą przechwycić Twoje konta, które może wiązać się z kradzieżą tożsamości lub np. utratą pieniędzy.

Internet pozwala nam na szybki i łatwy dostęp do różnych informacji, ułatwia komunikację, i dla wielu z nas stał się oknem na świat. Zanim podzielisz się z innymi wiadomością znalezioną w sieci, najpierw ją zweryfikuj – nie pozwól na rozprzestrzenianie się fałszywych treści.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 15 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)