Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
04 listopada 2022

Kolejny cykl „Poznaj Gigantów”. Tym razem jest o lekarzach

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Są przykładem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Cykl edukacyjny# Urzędu Marszałkowskiego „Giganci Kujaw i Pomorza” to seria spotkań online promujących zasłużone postaci związane z naszym regionem. W ramach tegorocznej edycji poznamy sylwetki działających na rzecz rozwoju medycyny. Zapraszamy także do udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Spotkania odbywają się online, kierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich. Każde z nich poświęcone jest innej osobie, która przyczyniła się do rozwoju i kształtowania naszego życia. Tegoroczna edycja „Giganci medycyny Kujaw i Pomorza” opowie o wybitnych lekarzach i lekarkach. Cykl rozpocznie się przedstawieniem Józefa Bednarza – lekarza psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. minionego wieku. Prelekcja Mateusza Kubickiego, autora biografii Bednarza, a także materiały edukacyjne przygotowane przez Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu są już dostępne na platformie edukacyjnej Edupolis.

W kolejnych odcinkach przybliżymy sylwetki wybitnych chirurgów Leona Szumana i Ludwika Rydygiera, włocławskiego kardiologa Stanisława Sterkowicza, walczącej z trądem w Ugandzie Wandy Błeńskiej, bydgoskiego lekarza Jana Biziela, twórczyni podwalin toruńskiej pediatrii Elżbiety Weymanowej oraz grudziądzkiej lekarki Salomei Sujkowskiej.

Projekt powstaje przy współpracy z Bibliotekami Pedagogicznymi w Toruniu i Bydgoszczy oraz KPCEN we Włocławku i jest realizowany za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.

W poprzedniej edycji projektu opowiedzieliśmy o wybitnych naukowcach: astronom Wilhelminie Iwanowskiej, biochemiku Tadeuszu Reichsteinie, nobliście Albercie Abrahamie Michelsonie, geografie i geologu Henryku Arctowskim, chemiku Janie Czochralskim oraz matematyku i kryptologu Marianie Rejewskim.

Zachęcamy do wysyłania prac w konkursach na stworzenie gry edukacyjnej online lub infografiki o życiu i dokonaniach tych wybitnych naukowców. Można wygrać nawet tysiąc złotych. Szczegółowe informacje i regulaminy dostępne są na platformie Edupolis.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój nauki w naszym regionie. Doceniamy autorów najlepszych prac naukowych, projektów wynalazków i nowatorskich rozwiązań, które wpływają na rozwój naszego regionu. Co roku ludziom nauki przyznawana jest specjalna Nagroda Marszałka w dziedzinie nauki, badań i postępu technicznego.

Wsparcie kierowane jest także do zdolnej młodzieży ze szkół podstawowych, liceów, techników oraz szkół branżowych w naszym województwie. Urząd Marszałkowski realizuje trzy programy stypendialne finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020: Prymus Pomorza i Kujaw, Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza oraz Humaniści na start.

Materiał: Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie z# innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)