Dziś mamy 29 listopada 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
11 grudnia 2018
„Otwieramy się na świat. Nowoczesna edukacja w gminie Dobrcz”

Kręte drogi prowadzą do wiedzy

Fot. Powierzone

Fot. Powierzone

Wraz z rozpoczęciem października Anna Osak, nauczycielka matematyki, zaczęła prowadzić zajęcia# dla uczniów z klas szóstych w Szkole Podstawowej w Dobrczu.

Zajęcia prowadzone są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-pomorskiego „Otwieramy się na świat. Nowoczesna edukacja w gminie Dobrcz”.

Jaki cel przyświeca pomysłodawcom projektu? Chodzi o to, aby dzieci nabyły wiedzę i umiejętności matematyczne poprzez naukę metodami eksperymentalnymi.

Będąc nieświadomą tych szczytnych założeń, odwiedziłam uczniów biorących udział w projekcie w czasie takich zajęć. Jakież było moje zdumienie, gdy zamiast dzieci pochylonych nad kalkulatorami, zobaczyłam grupkę uczniów obierających ziemniaki. Okazało się, że w ten sposób uczyły się one przekrojów figur przestrzennych. Oprócz wiedzy z zakresu geometrii dzieci doskonaliły również umiejętności z zakresu motoryki dużej i małej, co dla każdego rodzica i terapeuty jest z pewnością niezwykle istotne.

Innym razem z pewną nieśmiałością zajrzałam do sali lekcyjnej a tam… powstawały obrazki. Pomyślałam, że pomyliłam zajęcia i trafiłam na kółko plastyczne, ale w tłumie dziecięcych głów dostrzegłam tę, która należała do pani Ani. To znaczyło, że odbywały się tu zajęcia projektowe. Zadaniem dzieci było stworzenie rysunku na podanej przez nauczyciela cyfrze. Brzmi niewiarygodnie, ale to wspaniałe ćwiczenie na kreatywność i rozbudzenie wyobraźni. Na wzorze piątki, którą uwielbiają wszyscy uczniowie, powstał rower, jabłuszko, pająk, świnka, a nawet udało się stworzyć potwora.

Wydawało mi się, że nic mnie już chyba nie zaskoczy, aż tu nagle okazało się, iż kolejne zajęcia prowadzone są w stołówce. Tym razem uczniowie przywdziali fartuchy, wzięli wałki do rąk i wycinali figury płaskie z piernikowego ciasta, np. kwadraty, prostokąty, trójkąty czy koła. Efekt tej nauki to… ciasteczka. Ale na tym nie koniec. Z powstałych elementów dzieci skleiły za pomocą jadalnego spoiwa figury przestrzenne (dla laika – domki), które 21 grudnia ozdobią wigilijne stoły w ich klasach.

Cóż, przyjemnie było popatrzeć, że nauka może sprawiać komuś tyle przyjemności. I tylko taki żal pozostał w sercu, że za moich czasów… metody eksperymentatorskie nie były wdrażane.

Materiał: Iwona Nadolna

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Mniej dzikich wysypisk, ale ilość śmieci na nich wzrosła lawinowo. Niepokojące dane

W 2020 r. podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano prawie# trzy razy więcej odpadów niż miało to miejsce rok wcześniej. Tymczasem liczba zlikwidowanych w ciągu roku miejsc, gdzie nielegalnie składowano śmieci, zmniejszyła się w latach 2019-2020 z 11 370 do 9 972. Oznacza to, że problem związany z nieprawidłowym, bezprawnym i zagrażającym środowisku unieszkodliwianiem odpadów nadal pozostaje nierozwiązany.

(czytaj więcej)