Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:
18 stycznia 2022

Mieszkańcy województwa korzystają z mapy zagrożeń. Ponad 85 tys. zgłoszeń

fot. KWP w Bydgoszczy

fot. KWP w Bydgoszczy

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to# policyjne narzędzie, które służy mieszkańcom. O jej popularności świadczyć może systematycznie rosnąca ilość zgłoszeń nie tylko w województwie, ale również w całym kraju.

Każdy mieszkaniec może zgłosić na interaktywnej mapie miejsce występowania zagrożenia, które w jego ocenie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Następnie wszystkie zgłoszenia naniesione na nią naniesione podlegają sprawdzeniu przez Policję.

Każdego dnia na KMZB pojawiają się nowe sygnały. Analizując naniesione zagrożenia, najbardziej dokuczliwe zjawiska dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to te wpływające na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego czyli: przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami, nieprawidłowe parkowanie, nielegalne rajdy samochodowe. Natomiast druga grupa to zagrożenia uciążliwe społecznie czyli: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, akty wandalizmu czy grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. W każdym naniesionym przypadku kujawsko-pomorscy funkcjonariusze prowadzą działania mające na celu sprawdzenie tego zjawiska.

Interaktywna aplikacja została skonstruowana tak, aby użytkownik w prosty sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z Internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Użytkownik, po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu, wskazuje lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „zgłoś” nanosi potencjalne zagrożenie na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas jego wystąpienia oraz dodać opis i zdjęcie. Warto dodać, że robi to anonimowo.

Od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do 31 grudnia 2021r. mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego przekazali ponad 85 tys. informacji na temat zagrożeń, które zauważyli w swoim otoczeniu. Ponad połowa tych zgłoszeń 44 786 (54%) została potwierdzona, wyeliminowana lub przekazana przez kujawsko-pomorskich policjantów do innego właściwego podmiotu.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

- przekraczania dozwolonej prędkości (21 116 zgłoszeń),

- nieprawidłowego parkowania pojazdów (21 025 zgłoszeń),

- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (15 135 zgłoszeń),

- niewłaściwej infrastruktury drogowej (4 826 zgłoszeń),

- aktów wandalizmu (3 863 zgłoszenia),

- używania środków odurzających (3 256 zgłoszeń),

- grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (3 048 zgłoszeń).

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych wobec czego nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.

Materiał: KWP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grillowanie ruszył. O tych wskazówkach nie możesz zapomnieć!

Długi majówkowy trwa. Część z nas spędzi go# w gronie bliskich i znajomych. To czas, kiedy wyjeżdżamy m.in. na działkę. Często zabieramy ze sobą grilla, który pozwoli przygotować pyszny posiłek. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, lecz należy pamiętać, że wykorzystujemy przy nim ogień otwarty, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

(czytaj więcej)
0

Dołącz do akcji i wywieś flagę. Świętujmy razem 2 maja!

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich do# włączania się do akcji #mojaflaga.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)