Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
18 kwietnia 2023

O skażeniu wody na sesji. Komunikacja z mieszkańca nie była dobra?

fot. pow.

fot. pow.

Podczas obrad piątkowej (31 marca) sesji Rady Gminy Dobrcz wróciła sprawa skażenia wody bakteriami coli.

Wójt Dobrcza Andrzej Berdych zaprezentował swoje działania, które podjął w sprawie skażenia wody na terenie gminy. (Pisaliśmy o tym szeroko w poprzednim numerze GR Powiat). Wójt podkreślił, że szybko przeprowadzono płukanie sieci.
Dla przypomnienia. Do skażenia wody doszło 23 marca. Wówczas władze samorządowe gminy Dobrcz poinformowały na stronie internetowej, że: „W wodociągu publicznym Dobrcz została wykryta bakteria grupy coli. W związku z powyższym uprasza się mieszkańców sołectw: Dobrcz, Nekla oraz Borówno (od Dobrcza do drogi ekspresowej S5) o niekorzystanie z wody do celów spożywczych. Z wody można korzystać jedynie do celów gospodarczych...” W poniedziałek, 27 marca wójt poinformował, że pobrane w dniu 24 marca w godzinach porannych próbki wody z obiektów: Szkoła Podstawowa w Dobrczu; SUW Dobrcz; Szkoła Podstawowa w Kotomierzu - nie noszą śladów bakterii z grupy coli!

Podczas sesji przewodnicząca Rady Gminy Dobrcz Monika Kuberska oceniła, że komunikacja z mieszkańcami nie była dobra, gdyż nie wszyscy mają dostęp do internetu, a przez to nie zostali szybko poinformowali o zagrożeniu.

Przypomniano propozycję radnego Michała Siwaka, który zwrócił uwagę, że należałoby poinformować mieszkańców o skażeniu wody poprzez system informowania o zagrożeniach SMS-ami. Sołtysi podnieśli kwestię braku wody pitnej dla zwierząt, zwłaszcza krów mlecznych, ale również i drobiu.

Kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Dobrczu Krzysztof Adamski odrzucił sugestie, że zakład źle działa. Kierownik wskazał, że za jego „kadencji” skażenie bakteriami coli na terenie gminy Dobrcz było pierwszy raz. Wcześniej Sanepid miał jedynie uwagi do wodociągu w Dobrczu, gdyż w wodzie była tam zbyt wysoka zawartość manganu. Nie stanowiło to jednak zagrożenia dla ludzi - woda nadawała się do spożycia. Zapewnił, że sieci są płukane zgodnie ze standardami. Odczytał decyzję Sanepidu za rok 2022 r., gdzie podkreślono, że woda nadawała się do spożycia. Kierownik przyznał, że długie odcinki sieci są stare i niestety zawierają azbest. Ocenił, że azbest zawiera ok 10 km sieci. Z czasem trzeba je wymienić.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie z# innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)