Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
09 marca 2022

Patron Roku 2022. Ignacy Łukasiewicz, czyli tytan pracy oraz innowator

fot. pow.

fot. pow.

Jednym z patronów roku 2022 jest odkrywca i# wynalazca, tytan pracy oraz innowator - Ignacy Łukasiewicz.

Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość. W marcu tego roku przypada 200 rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który był pionierem przemysłu naftowego, działaczem niepodległościowym, filantropem i politykiem, ale przede wszystkim skromnym i oddanym innym człowiekiem.

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach pod Mielcem w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. W 1832 roku podjął naukę w gimnazjum w Rzeszowie. Niestety z chwilą śmierci ojca w 1836 roku porzucił naukę, by podjąć pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W latach 1850-1852 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy którym funkcjonowało studium farmaceutyczne, a także w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji.

Po studiach wrócił do Lwowa i rozpoczął pracę w aptece Piotra Mikolascha, gdzie rozpoczął badania nad ropą naftową.

Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki. W praktyce oświetlenie naftowe zastosowano po raz pierwszy 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji w lwowskim szpitalu.

W 1854 roku Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, by być bliżej terenów roponośnych. Niedaleko Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową, a dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich kopalnię ropy naftowej. Oprócz nafty wytwarzał smary i oleje do maszyn, a także asfalt oraz rodzaj parafiny – gudrinę.

Jego osiągnięcia zostały nagrodzone medalem i dyplomem uznania za zasługi dla przemysłu naftowego na Wystawie Powszechnej w Wiedniu w 1873 roku. W 1877 roku był organizatorem kongresu naftowego we Lwowie i doprowadził do powstania Towarzystwa Naftowego dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji, które od 1880 roku nosiło nazwę Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Jako społecznik i filantrop propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów. Osobiści finansował wiele inicjatyw. Z dochodów płynących z nafty wspierał w 1863 roku powstańców styczniowych, którzy walczyli z Rosjanami w Królestwie Polskim. Finansował wyposażenie powstańczych oddziałów, rannym udzielał schronienia w swoim dworku w Chorkówce. Walczył z biedą i problemami społecznymi. Organizował kasy zapomogowe, które jako pierwsze takie instytucje w Europie zabezpieczały robotników na wypadek choroby lub inwalidztwa. 

Za działalność charytatywną papież Pius IX w 1873 roku nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył Orderem Św. Grzegorza. Ignacy Łukasiewicz  od 1876 roku aż do śmierci intensywnie pracował jako poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie.

Zmarł w Charkówce 7 stycznia 1882 roku na zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zaręcinie.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie z# innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)