Dziś mamy 6 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
30 października 2024

Zgoda na budowę pierwszego odcinka ekspresówki. Zapadła decyzja

fot. gov.pl/KPUW

fot. gov.pl/KPUW

Komunikat prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego# Michała Sztybla w sprawie budowy drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz-Toruń.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczącą budowy pierwszego odcinka drogi ekspresowej S10. Odcinek ten obejmuje trasę od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Emilianowo (obwodnica Brzozy) wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 w województwie kujawsko-pomorskim. Realizacją inwestycji zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. Planowane oddanie do użytku nowego odcinka nastąpi w trzecim kwartale 2026 roku.

Proces przygotowań do inwestycji

Rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S10 to finalny etap wieloletnich przygotowań i licznych uzgodnień. Proces ten wymaga ścisłej współpracy między instytucjami.

Jak informował Wojewoda w poprzednim komunikacie prasowym, 25 września 2024 r. Pełnomocnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przedłożył do Urzędu Wojewódzkiego projekt budowlany, który uwzględniał m.in. zalecenia Wojewody, a także ustalenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) oraz Wód Polskich. Dzięki temu możliwe było podjęcie kolejnych kroków formalnych. Wojewoda niezwłocznie zawiadomił strony postępowania, a także poinformował wnioskodawcę (GDDKiA i jej pełnomocnika) oraz właścicieli i użytkowników nieruchomości objętych inwestycją o zebraniu całości materiału dowodowego. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przystąpił do weryfikacji uzupełnionego projektu budowlanego.

Pełnomocnik GDDKiA dnia 18 października 2024 r. przedłożył zawiadomienie o ostateczności postanowień prostujących omyłki w orzeczeniu Wód Polskich oraz RDOŚ.

Urząd Wojewódzki zakończył etap odbioru zawiadomień oraz odpowiedział na wniesione w wyniku wskazanego zawiadomienia uwagi.

Zakończone sprawnie działania Urzędników pozwoliły na podjęcie kroku milowego, jakim jest wydanie decyzji ZRID na realizację 1 odcinka drogi ekspresowej S10 przez Wojewodę.

Dalsze kroki po wydaniu ZRiD

Nowo oddawane odcinki dróg to skrócenie czasu podróży pomiędzy kluczowymi ośrodkami miejskimi w kraju, większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ich realizacja wiąże się jednak z wieloletnim, skomplikowanym procesem, którego częścią jest konieczność pozyskania przez Skarb Państwa nieruchomości pod przyszłą drogę. Wojewoda w postępowaniu administracyjnym wyda teraz decyzje ustalające wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji ZRiD rygoru natychmiastowej wykonalności.

Droga S10 – strategiczna inwestycja dla regionu i kraju

Droga ekspresowa S10 będzie stanowiła jedno z najważniejszych połączeń drogowych, łącząc Szczecin z Warszawą. Dla województwa kujawsko-pomorskiego trasa ta odegra kluczową rolę, umożliwiając szybkie i sprawne połączenie dwóch największych miast regionu – Bydgoszczy i Torunia. Droga Ekspresowa S10 znacząco usprawni również komunikację z województwami wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Wojewoda powoła Zespół roboczy ds. S10

Aby usprawnić działania służb zaangażowanych w proces budowy drogi ekspresowej S10 na etapie uzgodnień między nimi, a także by przyspieszyć dalsze działania po wydaniu decyzji na realizację 1 odcinka, powołałem zespół roboczy, który będzie odpowiedzialny za koordynację działań. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele państwowych jednostek mających istotną rolę w sprawie, takich jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe, czy Polskie Koleje Państwowe. Celem Zespołu jest efektywniejsza współpraca i szybsze podejmowanie decyzji, już na etapie uzgodnień. Zwrócę się również do Ministerstwa Infrastruktury  oraz Ministerstwa Klimatu, które sprawują nadzór nad jednostkami, z prośbą o nadanie priorytetu tej inwestycji, podkreślając jej kluczowe znaczenie dla regionu.” – zapowiada Wojewoda.

Prace nad pozostałymi odcinkami S10

- Odcinek 2 – Trwa ocena oddziaływania na środowisko prowadzona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ).

- Odcinek 3– 3 października 2024 r. RDOŚ uzgodnił warunki realizacji inwestycji. Następnie, 4 października 2024 r., Pełnomocnik GDDKiA został wezwany do uzupełnienia dokumentacji, w tym map podziałowych. 25 października Pełnomocnik odpowiedział na wezwanie.

- Odcinek 4 – 3 października 2024 r. Pełnomocnik GDDKiA uzupełnił wniosek. 7 października 2024 r. wszczęto postępowanie po uzupełnieniu wniosku a raporty oddziaływania na środowisko zostały przekazane do RDOŚ.

Link do konferencji na portalu Facebook:  https://www.facebook.com/watch/?v=573287275150577

Źródło: KPUW

Pliki do pobrania
Prezentacja S10 - po konferencji.pdf

Oceń artykuł: 39 32

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto #górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku w 8. Kujawsko-Pomorskiej #Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)