Dziś mamy 4 lipca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
23 czerwca 2022

Zmiany w prawie podatkowym od 1 lipca. Czego można się spodziewać?

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc., uwzględnienie składki zdrowotnej w# rozliczeniu niektórych przedsiębiorstw, likwidacja ulgi dla klasy średniej, 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i wyższy próg dochodowy — to tylko niektóre ze zmian, jakie zaczną obowiązywać od 1 lipca w ramach ustawy Niskie Podatki.

20 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy poświęcony tej ustawie. Wzięli w nim udział: Wojewoda Kujawski-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Beata Adamowicz.

Celem briefingu było omówienie szczegółów dotyczących wsparcia udzielanego podatnikom w ramach nowych przepisów podatkowych „Niskie Podatki” przez Krajową Administrację Skarbową.

Ustawę o tych zmianach podpisał Prezydent Andrzej Duda 14 czerwca br. Zmiany wchodzą w życie od 1 lipca.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zauważył, że ustawa przede wszystkim upraszcza i stabilizuje polski system podatkowy i pakiet zmian podatkowych, z uwzględnieniem przede wszystkim polskich rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci czy organizacji pozarządowych.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wprowadzającym i odpowiadającym za te zmiany. Zapraszam chcących poznać szczegóły tych rozwiązań 29 czerwca na spotkania informacyjne do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecni na spotkaniach eksperci z Krajowej Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania – dodał.

Beata Adamowicz przedstawiła działania, jakie podjęte zostały przez kujawsko-pomorską KAS po to, aby maksymalnie przybliżyć wszystkim obywatelom nowe rozwiązania podatkowe ujęte w programie. Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc.

W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.

Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

– Wspólnie z Panem Wojewodą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizujemy spotkania stacjonarne w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy 29 czerwca br. w godzinach 9:00 – 10:30 i 17:00 – 18:30. Na spotkaniach omówimy zakres ustawy „Niskie Podatki”, a eksperci udzielą odpowiedzi na Państwa pytania – powiedziała Beata Adamowicz.

Główne zmiany wprowadzone przez ustawę Niskie Podatki to:

Obniżenie PIT z 17 do 12 procent,

  • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • Podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł,
  • Rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
  • Likwidacja ulgi dla klasy średniej,
  • Od 1 stycznia 2023 r. możliwość stosowania kwoty wolnej u trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS),
  • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT dla wszystkich formularzy do 30 kwietnia,
  • Preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci,
  • Zwiększony limit (z 3089 do 16 061,28 zł w 2022 r.) dochodów dziecka, który pozwala skorzystać z preferencji podatkowych przez rodziców.

Dokładne informacje na temat terminów bezpłatnych spotkań informacyjnych można znaleźć TUTAJ.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

3 lata więzienia za pamiątkę! Na jakie souveniry zza granicy uważać?

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna# wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo# od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
0

O braciach przesiąkniętych sportem! Rozmowa z Edwardem Mikrutem

Jakiś czas temu w Koronowie odbył się X Bieg Imienia Braci Mikrutów. Byli to# oszczepnicy ze wsi Wiewiórki, którzy osiedlili się na terenach Koronowa i na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku zapisali się na kartach polskiej historii sportu. Spotkaliśmy się z synem jednego z nich – Edwardem Mikrutem, aby przypomnieć historię rodziny, która „przesiąknęła sportem”.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj jest Dzień Psa. Leśnicy radzą, jak je wyprowadzać do lasu

Dzisiaj jest Dzień Psa i z tej okazji leśnicy z# Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przypominają, co należy zrobić, aby spacer z psem po lesie był bezpieczny dla nas i naszych czworonogów.

(czytaj więcej)