Dziś mamy 30 września 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Fakty

28 września 2022 0

50 mln złotych na modernizację dróg. Powiat bydgoski ujęty w rachunkach

Kontynuujemy modernizację sieci kujawsko-pomorskich dróg. W związku z #rosnącą inflacją i wzrostem kosztów inwestycji drogowych radni województwa zatwierdzili podczas poniedziałkowej (26 września) sesji sejmiku zmiany dotyczące zwiększenia środków na ich realizację.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Szkolenia dla rad pedagogiczych „Szkolna Interwencja profilaktyczna”

W ramach współpracy z Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadzono w gminie Dobrcz bezpłatne szkolenia dla rad pedagogicznych, zgodnie z programem „Szkolna Interwencja profilaktyczna” współfinansowanym z środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Gmina złożyła 13 wniosków na dofinansowanie wycieczek. Ile może dostać?

Gmina Dobrcz w imieniu wszystkich gminnych szkół złożyła# łącznie 13 wniosków na dofinansowanie wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

XXI Konferencja Agencji Płatniczych. Przedstawiciele 5 państw odwiedzili Czemlewo

W Toruniu rozpoczęła się# XXI Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski Jej organizatorem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W konferencji z 21 września wzięli udział przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, a także Serbii – w której ARiMR, jako lider, prowadzi projekt twinnigowy. Polskiej delegacji przewodziła Halina Szymańska, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wydarzeniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Strażacy uczcili pamięć po ich zmarłym koledze. Zbiórki w JRG i OSP

27 września 2022r. w godzinach nocnych w m#. Balice (pow. krakowski, woj. małopolskie) doszło do tragicznego zdarzenia, w którym druhowie OSP Balice, udzielający pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, zostali potrąceni przez nadjeżdżający samochód. W wyniku zdarzenia, jeden druh poniósł śmierć a dwoje zostało rannych.

(czytaj więcej)
27 września 2022 0

Dziś jest rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Odbyły się uroczystości

83 lata temu utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Z tej okazji w Bydgoszczy odbyły się dziś uroczystości upamiętniające powstanie największego w Europie ruchu oporu.

(czytaj więcej)
27 września 2022 0

Ojciec chorej Zosi dotarł do Bydgoszczy

Bydgoscy policjanci włączyli się do akcji prowadzonej za rzecz chorej na# SMA Zosi. Rodzina, Przyjaciele, Wolontariusze działają, by zebrać pieniądze na lek, który może uratować jej życie. Taki cel przyświecał również dzisiejszym gościom, którzy zawitali w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Policjanci przekazali na licytację maskotkę „Polfinka” i już zapowiedzieli, że na tym nie poprzestaną.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Spotkali się, aby rozmawiać o dostępności urzędów wojewódzkich

Spotkanie poświęcone dostępności urzędów wojewódzkich dla# osób o szczególnych potrzebach zgromadziło specjalistów z całej Polski. Przedsięwzięciu patronowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Gminna Spółka Wodna z nową kosiarką. Będzie mogła wykaszać rowy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do siedziby Gminnej Spółki Wodnej w# Dobrczu dotarła dziś (21.09.2022r.) kosiarka wysięgnikowa marki Frontoni model Dragon 600 z 3 wymiennymi elementami roboczymi, dzięki którym będzie możliwe:

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

Zbiórki w JRG i OSP. Uczczono pamięć zmarłego strażaka

21 września 2022 roku punktualnie o godz. 18:00 we# wszystkich Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz w jednostkach ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu bydgoskiego i miasta Bydgoszczy odbyły się zbiórki dla uczczenia pamięci strażaka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu, który zmarł dzisiaj podczas pełnienia służby.

(czytaj więcej)
20 września 2022 0

Oczyszczono gminę ze śmieci. Była to 29. taka edycja

W sobotę 17 września w gminie Dobrcz odbyły się# lokalne akcje w ramach przypadającej w tym roku 29. edycji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało „Wszystkie śmieci są nasze”.

(czytaj więcej)
16 września 2022 0

Albert wszystko spłacił. Dostał dotację i ją zwrócił

Spółka Edukacja dla Dorosłych Albert prowadząca Liceum Ogólnokształcące dla# Dorosłych w Solcu Kujawskim zwróciła dotację i spłaciła powiatowi bydgoskiemu finansowe zaległości.

(czytaj więcej)
16 września 2022 0

Posiedzenie partnerst wodnych. Omówiono problem suszy

Brak wystarczającej ilości opadów stanowi coraz poważniejsze zmartwienie# rolników. Rozwiązaniem tego problemu są, dofinansowywane przez rząd, sukcesywne inwestycje w infrastrukturę melioracyjną.

(czytaj więcej)
16 września 2022 0

Wyróżniono Lodołamaczy. Kto otrzymał nagrodę?

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął wczoraj (15 września)# udział w XVII Gali Regionalnej Kampanii Społecznej Lodołamacze w Filharmonii Bydgoskiej. Patronat Honorowy nad Konkursem „Lodołamacze 2022” objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

(czytaj więcej)
16 września 2022 0

Wręczano nagrody za przejechane kilometry. Osielsko zdobyło 1. miejsce

W czwartek 15 września w bydgoskim ratuszu zostały wręczone nagrody za przejechane kilometry w# Rowerowej Stolicy Polski 2022. Po raz kolejny gmina Osielsko okazała się najlepsza w klasyfikacji najbardziej rowerowych gmin w Metropolii Bydgoszcz. Wspólnymi siłami mieszkańcy Osielska wykręcili 116 365 km.

(czytaj więcej)
15 września 2022 0

Nowy sprzęt do stołówki szkolnej. Co się składa na wyposażenie?

Od dnia 12.09.2022 r. stołówka w Szkole Podstawowej w# Kotomierzu funkcjonuje z nowym sprzętem kuchennym, który został zakupiony w ramach rządowego programu „Posiłek w domu i w szkole”.

(czytaj więcej)
14 września 2022 0

Strażacy doskonalili umiejętności. Cięli samochód osobowy

W ostatni weekend strażacy doskonalili swoje umiejętności z# ratownictwa technicznego.

(czytaj więcej)
09 września 2022 0

Wyróżniono policjantów za oddawanie krwi. Wręczono odznaczenia

Oddawanie krwi jest najwspanialszym darem dla drugiego człowieka, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. Właśnie za taką postawę zostali wyróżnieni Ci, którzy dzielą się tym co najcenniejsze.

(czytaj więcej)
08 września 2022 0

Skarżą się na uciążliwy hałas z „piątki”. Mieszkańcy ślą apel o ekrany

Oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S5, która przebiega przez# gminę Dobrcz. Formalnie budowa „ekspresówki” nie została jeszcze zakończona. Mieszkańcy Aleksandrowa skarżą się na uciążliwy hałas, który generują przejeżdżające samochody. Dlatego zaapelowali o ustawienie dodatkowych ekranów akustycznych. Póki co takich ekranów nie będzie, a szansa montażu jest dopiero po zakończeniu inwestycji.

(czytaj więcej)
07 września 2022 0

Droga została utwardzona! Poszło na to 40 tys. zł

Zakończyły się prace związane z utwardzaniem drogi gminnej, działka nr 18/18 w Trzęsaczu na odcinku ok. 220 mb.

(czytaj więcej)
07 września 2022 0

Podpisano umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka S10!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i# budowę drogi ekspresowej S10 Emilianowo - Solec. To trzecia umowa na wykonanie, podzielonej na cztery odcinki realizacyjne, S10 Bydgoszcz - Toruń. Firma POLAQUA z Piaseczna zaprojektuje i zbuduje odcinek o długości 8,6 km. Wartość umowy to niemal 240 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)