Przygotowują się do ochrony granic. Kurs zakończony
fot. DWOT
W dniach od 15 do #19 grudnia Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadziło kurs taktyki i technik interwencji z użycia środków przymusu bezpośrednio (ŚPB) dla żołnierzy WOT. W szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.
Głównym celem szkolenia było przygotowanie Terytorialsów do pełnienia służby w rejonach przygranicznych. Zgodnie bowiem z Art. 11 ust. 4 oraz art. 11a ustawy o obronie Ojczyzny, żołnierze mają prawo używać środków przymusu bezpośredniego m.in. do realizacji zadań konstytucyjnych, takich jak ochrona niepodległości i granic.
„W czasie szkolenia zyskaliśmy bardzo dużo wiedzy zarówno z przepisów prawa jak i przećwiczyliśmy wiele różnorodnych sytuacji, w których konieczne może być użycie środków przymusu bezpośredniego. W mojej ocenie było to dotychczas najlepsze szkolenie, w którym miałam okazję uczestniczyć i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że kurs ten przygotował mnie do pełnienia służby w rejonie nadgranicznym.” – powiedziała uczestniczka szkolenia z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Pięciodniowe szkolenie podzielone zostało zarówno na moduł teoretyczny, w którym omawiane były przepisy prawa oraz moduł praktyczny. W czasie zajęć Terytorialsi uczyli się m.in. sposobów stosowania środków przymusu bezpośredniego, działania i wzajemnej asekuracji w czasie patrolowania, przeprowadzania legitymowania, a także przeszukanie i zatrzymywanie osób. Instruktorzy dużą część zajęć poświęcili także na przeprowadzenie szkolenia z identyfikacji osób na podstawie odrębności kulturowych oraz ich cech zachowań oraz udzielania pomocy przedmedycznej osobom wobec których użyto/zastosowano ŚPB oraz w sytuacjach wychłodzenia, hipotermii i wystąpienia odmrożeń.
Materiał: por. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu
Czytaj również
Dodaj komentarz
Szybkie dania z 5 składników. Doskonałe na zimowe wieczory
Zimą Polacy szczególnie chętnie sięgają po przepisy#, które można przygotować szybko, z niewielu składników i bez konieczności długiego stania przy kuchence. Gdy dni są krótkie i zimne, w kuchni liczy się komfort, prostota i ciepło talerza, który pojawia się na stole w kilkanaście minut. W tym sezonie największą popularnością cieszą się dania proste i sycące, oparte na kilku podstawowych produktach, które prawie zawsze mamy w domu: jajkach, pomidorach, pieczywie, warzywach ze spiżarki i oczywiście serach. To kuchnia, której siła tkwi w minimalizmie — kilka przemyślanych składników potrafi stworzyć danie, które poprawia humor po całym dniu.
(czytaj więcej)Trwa karnawał. W jakie dni wypadają święta wielkanocne w tym roku?
Rozpoczął się okres karnawału# - czas radości, zabaw i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. To okres, który kojarzy się z balami, imprezami i wesołą atmosferą. Karnawał potrwa aż do Wielkiego Postu.
(czytaj więcej)Jaki jest zasięg internetu w Polsce. Przygotowano raport
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kolejną edycję# raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, prezentującą dane aktualne na koniec czwartego kwartału 2025 r. Publikacja jest kompleksowym źródłem informacji o stanie infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Obejmuje cały kraj, z podziałem na województwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.
(czytaj więcej)Rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego. "Niezłomny w boju"
Wybitny polski lekkoatleta, mistrz olimpijski z# Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 000 metrów. Dziś mija 119. rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!