Dziś mamy 22 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:
24 kwietnia 2023

Baśniowy turniej. Duże zainteresowanie konkursem

fot. Hubert Redzimski, Dawid Urlich

fot. Hubert Redzimski, Dawid Urlich

Baśń to jeden z najciekawszych gatunków epiki ludowej.# Jej treść często jest związana z wierzeniami magicznymi, występują w nich siły i zjawiska nadprzyrodzone, bohaterowie swobodnie przekraczają granice światów: realnego i fantastycznego.

Motywem przewodnim tegorocznego Turnieju Baśniowego, który odbył się w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie był wylosowany rok temu taniec. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Bydgoskiego Wojciecha Porzycha oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika. Ponadto szkoła otrzymała Patronat Merytoryczny Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Patronat Medialny Radia Pik.

Wpłynęły do nas zgłoszenia z dziewięciu szkół: z Dobrcza, Borówna, Kotomierza, Serocka, Pruszcza, Łowinka, ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Koronowa, ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Tucholi oraz z Zespołu Szkół nr 8 z Bydgoszczy - w sumie konkurowało ze sobą 105 uczestników.

Do końca lutego wpływały do nas prace konkursowe, natomiast na początku marca chętni uczniowiewzięli udział w teście wiedzy o baśniach, który przygotował pan Piotr Groll historyk z naszej szkoły. Baśnie pisane przez uczniów klas IV-VIII zostały ocenione przez jury w składzie: pani Iwona Rostankowska, konsultant edukacji humanistyczne z KPCENu, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrczu – pani Honorata Zielińska-Szuster, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pruszczu pani Aleksandra Rosinska-Burek, a także nauczyciele języka polskiego z Karolewa: pani Małgorzata Kaźmierczak i pani Anna Ligman.

Uroczysty finał otworzył pan dyrektor Stanisław Buś, który w towarzystwie przedstawiciela powiatu bydgoskiego Dyrektora Wydziału Promocji, Kultury i Sportu pana Andrzeja Kubiaka oraz pani wicedyrektor Renaty Muziewicz wręczył nagrody ufundowane przez powiat bydgoski, a zakupione w bydgoskiej księgarni „To nie bajka”.

W kategorii test wiedzy nagrody odebrało czternastu uczestników:
1 miejsce: Zosia Lewandowska z Pruszcza, Filip Bartczak z Pruszcza oraz Martyna Mamel ze Szkoły nr 2 z Koronowa
2 miejsce: Natalia Wicichowska z Koronowa, Zosia Seweryn z Pruszcza, Lena Lewandowska z Dobrcza, Jagoda Bonk z Dobrcza, Marta Lustig z Koronowa, Julia Maciejewska z Koronowa, Sofia Pardo z Kotomierza.
3 miejsce: Natalia Plewińska z Kotomierza, Ziemowit Mierzwa z Borówna, Anna Sinko z Dobrcza i Maja Siniło ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Tucholi.

Jury naszego konkursu miało do przeczytania 57 prac, które również podzielono na kategorię wiekową. Nagrody otrzymali następujący uczniowie:
Kategoria IV-V klasa
1 miejsce: Marta Lustig z Koronowa „Tęczowa wstążka”
2 miejsce: Lidia Bukowska z Dobrcza „Taniec miłości”
3 miejsce: Oskar Wiśniewski z Dobrcza „Magiczne baleriny”
Kategoria VI-VIII klasa
1 miejsce: Martyna Skorupa z Pruszcza „Taneczna kraina”
2 miejsce: Maja Siniło z Tucholi „Wędrówka do szczęścia”, Zuzanna Wolanin z Łowinka „Kraina Tańca”
3 miejsce: Oliwia Kowalska z Koronowa „Motyle”, Maja Jakoby z Serocka „Przywróć swój talent, córeczko”, Zofia Szukaj z Dobrcza „Ostatni walc” i Marysia Kaszyńska z Łowinka „Zaczarowane trzewiczki”

Nagrody samorządu szkolnego wręczyli uczniowie z Karolewa: Zosia Janiszewska i Bartosz Wenderlich.
W kategorii IV-V klasa
1 miejsce: Antoni Gabrych z Zespołu Szkół nr 8 – „Buciki”
2 miejsce: Anna Murat z Zespołu Szkół nr 8 – „Smoki”
3 miejsce: Natalia Wicichowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Koronowa – „Niebieskie światełko”

W kategorii VI-VIII klasa
1 miejsce: Julia Matuska z Serocka „Wyjątkowy taniec”
2 miejsce: Dominika Golińska z Łowinka „Motyli sen”
3 miejsce: Mikołaj Piskorski „Baśń o chłopcu i owieczce”

Organizatorzy wręczyli także podziękowania wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do udziału w konkursie, natomiast pan dyrektor Kubiak przekazał dla obecnych szkół upominki oraz mapy powiatu bydgoskiego. W ramach finałowego spotkania wszyscy goście wzięli też udział w spacerze po naszej szkole.
Nauczyciele przedmiotów zawodowych zaprezentowali pracownie, a panie kucharki przy pomocy praktykantek przygotowały pyszną zupę pomidorową. Była też okazja na przejazd ciągnikiem oraz na zrobienie pamiątkowych zdjęć, zarówno w pracowniach, jak i na naszej szkolnej ściance z logo szkoły. Nie zabrakło także elementu czytelniczego.

Uczniowie klasy 2 technikum (główni organizatorzy tego przedsięwzięcia) przeczytali trzy baśnie, które zajęły różne miejsca w swoich kategoriach. Mogliśmy wysłuchać występu: Anny Gutkowskiej, Weroniki Kazimierskiej, Alicji Siudy, Mikołaja Świtonia i Ksawerego Zdziarskiego. Uroczystość poprowadzili: Rozalia Szamrowicz i Bartosz Wenderlich. Nad nagłośnienie czuwali: Tomasz Giersz oraz uczniowie klasy 3 technikum: Miłosz Najdowski i Błażej Szews. Zdjęcia wykonali: Hubert Redzimki (2T) i Dawid Urlich (1TB). Muzyczną gwiazdą spotkania była Zosia Janiszewska z 3 technikum, która zaprezentowała dwa utwory: „Chwytam wiatr” i „Nie bój się chcieć”.

Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Kolejne baśniowe zmagania już za rok, a przewodnim motywem wylosowanym podczas tegorocznej uroczystości będzie: CZAS...

Materiał: Anna Ligman / Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych Karolewo

Oceń artykuł: 35 42

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)