Czujny sąsiad i złodziej zatrzymany. Mężczyzna usłyszał już zarzuty

fot. pow.
O tym, jak ważna jest pomoc sąsiedzka przekonał się gospodarz# działki budowlanej. Dzięki sprawnej reakcji mieszkającego obok mężczyzny, złodzieja ujętego na gorącym uczynku przejęli policjanci ze śródmiejskiego komisariatu. Oprócz zarzutu kradzieży odpowie za kierowanie pojazdem pomimo zakazu wydanego przez sąd.
W zeszłym tygodniu w Bydgoszczy dyżurny śródmiejskiego komisariatu odebrał zgłoszenie dotyczące kradzieży materiałów budowlanych na jednej z działek w Osielsku. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol. Po przybyciu pod wskazany adres policjanci zatrzymali 32-letniego mieszkańca Niw, który został ujęty na gorącym uczynku chwilę wcześniej, przez właściciela posesji i jego syna.
Jak ustalili policjanci, sąsiad, w godzinach nocnych zauważył podejrzaną osobę na działce obok i zaalarmował właściciela, który wspólnie z synem przyjechał na miejsce. Widząc to, sprawca, który kradł materiały budowlane, próbował uciec, ale uniemożliwili mu to gospodarze zabierając kluczyki ze stacyjki pojazdu i przytrzymując go do czasu przyjazdu mundurowych. Po sprawdzeniu personaliów zatrzymanego w policyjnych systemach okazało się, że posiada on czynny zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd od marca tego roku na trzy lata. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że to właśnie ten mężczyzna wynosił z działki materiały budowlane, a w jego pojeździe ujawnili narzędzia służące do przestępstwa oraz 33 bloczki kompozytowe, które wróciły od razu do właściciela.
Mężczyzna już usłyszał zarzuty kradzieży oraz kierowania pojazdem pomimo zakazu. Za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Ten incydent doskonale ilustruje, jak ważna jest rola społeczności w zapewnianiu bezpieczeństwa. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak nasza czujność może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa:
- znajomość sąsiadów - nawiążcie relacje z sąsiadami i poznajcie się nawzajem, im lepiej się znamy tym łatwiej rozpoznamy podejrzane zachowanie,
- wzajemne powiadomienia - informujcie się o swojej nieobecności, szczególnie w przypadku dłuższych wyjazdów, w ten sposób sąsiedzi będą mogli zwiększyć swoją czujność i zwrócić uwagę na niepożądane działania na Waszych posesjach,
- zgłaszanie podejrzanych sytuacji - jeśli zauważycie nieznajome osoby lub podejrzane zachowanie wokół działki sąsiadów, nie wahajcie się zgłosić tego właścicielowi lub mundurowym, wspólne działanie może pomóc w zapobieżeniu przestępstwa,
- wspólne inicjatywy - rozważcie utworzenie grupy sąsiedzkiej lub programu partnerskiego, w którym będziecie wspólnie dbać o bezpieczeństwo społeczności.
Materiał: sierż. Oskar Nowak /Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy
Czytaj również
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!