Ruszyły ważne szkolenia. Kujawsko - pomorskie pierwszym województwem

fot. KPUW
W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej# Straży Pożarnej w Toruniu rozpoczęły się dziś szkolenia dla osób pełniących funkcje organów ochrony Ludności i obrony cywilnej, tj. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Szkolenia mają obejmować co najmniej 24 jednostki dydaktyczne i będą realizowane w dwóch formach – on-line i stacjonarnej.
Uczestników, za pośrednictwem Internetu, bezpośrednio z Ośrodka Szkolenia KW PSP, z siedzibą w Łubiance, powitali dziś Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Rafał Świechowicz. Jak obaj podkreślają, przygotowanie szefów ochrony ludności, na terenie gminy, do zarządzania lokalnym systemem musi być wszechstronne i opierać się na realnej wiedzy.
Stworzenie systemu obrony cywilnej i ochrony ludności to jedno z najbardziej priorytetowych wyzwań przed którymi stoimy jako wojewodowie, ale także wszyscy samorządowcy, którzy w gminach i powiatach będą wdrażali system. Dlatego, cieszę się, że jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy szkolenia. Są one niezbędne, wynikają z ustawy i biorą w nich udział osobiście wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Część odbywać się będzie zdalnie, część stacjonarnie. Osobiście dziękuję wszystkim za zaangażowanie – mówił Wojewoda rozpoczynając dzisiejsze spotkanie.
Oprócz zagadnień związanych m.in. z zagrożeniami wobec bezpieczeństwa narodowego, form prawnych ochrony ludności w kraju i na świecie, rozmawiano o organizacji i działaniu ochrony ludności i obrony cywilnej opartej na katalogu zagrożeń dla regionu. Podczas szkoleń stacjonarnych zostaną przeprowadzone gry decyzyjne i ćwiczenia, które pozwolą wykorzystać kompetencje służb do rozwiązywania konkretnych problemów zarówno z obszaru ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, jak i obrony cywilnej.
W podobny sposób, już niedługo, przeprowadzone zostanie szkolenie dla pracowników urzędów administracji publicznej, pracowników podmiotów ochrony ludności oraz organów jednostek pomocniczych gmin.
Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to przełomowe rozwiązanie, które realnie wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Dzięki nowoczesnym regulacjom efektywny system ochrony, który funkcjonować będzie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu, czy wojny.
Budujemy fundament bezpieczeństwa Kujaw i Pomorza – bezpieczeństwa, za które wspólnie odpowiadamy.
Przypominamy, że ponad 5 mld zł zostanie przeznaczone na ochronę ludności w 2025 roku.
Więcej informacji o ustawie można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/obrona-cywilna
materiał: Natalia Szczerbińska Rzecznik Prasowy Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
Galeria



Czytaj również
- Inauguracja nowego gremium. Będą wspierać władze powiatu
- Programu Czyste Powietrze. Spotkanie informacyjne za nami
- Spotkanie Wójta z Komendantem. Rozmawiano o bezpieczeństwie
- Trwa modernizacjia stacji uzdatniania wody. Zakończenie prac na koniec wiosny
- 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uczczono pamięć o ofiarach
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!