Kalkulator renty wdowiej. Który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy?

fot. freepik
ZUS udostępnił kalkulator, który umożliwia #osobom uprawnionym do renty wdowiej wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty. Narzędzie wskaże, który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy.
- Od 1 stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Formularze o symbolu ERWD przyjmowane są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej przez PUE/eZUS. Nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem formularza. Wypłatę renty wdowiej uprawnione osoby otrzymają najwcześniej od lipca, pod warunkiem złożenia wniosku do końca lipca oraz spełnienia wszystkich wymaganych warunków – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej zus.pl udostępnił specjalny kalkulator, który pomoże wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnego świadczenia, takiego jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy. Wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, mogą zdecydować się na wypłatę całej renty rodzinnej oraz 15% swojego świadczenia lub odwrotnie. Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2027 roku procent wypłacanej kwoty z drugiego świadczenia wzrośnie do 25%. Dzięki kalkulatorowi można określić, który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy oraz jaką kwotę ZUS wypłaci od lipca – dodaje rzeczniczka.
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury (obecnie 5342,88 zł brutto). W przypadku, gdy łączna kwota świadczeń przekroczy tę wartość, zostanie ona pomniejszona o wysokość tego przekroczenia.
Wyniki, które Klient uzyska w kalkulatorze, mają charakter szacunkowy i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
Komu ZUS będzie wypłacał świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną
Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Wnioskodawca musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto należy posiadać prawo do dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, nie być obecnie w związku małżeńskim oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55. roku życia przez kobiety i 60. roku życia przez mężczyzn. Warto zaznaczyć, że wdowa powinna mieć co najmniej 55 lat w chwili śmierci współmałżonka, natomiast wdowiec musi mieć przynajmniej 60 lat.
Prawo do wypłaty renty wdowiej przysługuje jedynie po śmierci ostatniego małżonka i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Także z ZUS
- Podpis prezydenta. "Jednorazówki" i smakowe woreczki znikną
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!