Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:
17 lipca 2023

Opłaty za śmieci. W której gminie mieszkańcy płacą najmniej?

fot. pixabay

fot. pixabay

Sprawdzamy, jak kształtują się opłaty za odbiór odpadów komunalnych w poszczególnych gminach powiatu bydgoskiego.

We wszystkich gminach powiatu bydgoskiego przyjęto zasadę, że miesięczna opłata za odbiór odpadów komunalnych pobierana jest od „głowy” mieszkańca. Obecnie w powiecie bydgoskim najniższe stawki „śmieciowe” płacą mieszkańcy gmin Sicienko 27 zł. Stawka ta obowiązuje do końca roku. Po przetargu może okazać się, że w przyszłym roku ona wrośnie.

Co istotne w większości gmin system się bilansuje tzn. pobrana opłata od mieszkańców wystarcza na opłacenie wywozu odpadów. Jednakże w gminach Białe Błota i Osielsko tak nie jest. Gmina Białe Błota dopłaca do systemu po 2 mln zł rocznie (w latach 2022 i 2023, czyli w sumie 4 mln zł). Podobnie jest w gminie Osielsko. Tam dopłatę ustalono na 10 zł do mieszkańca miesięcznie, co może w latach 2022-2023 przekroczyć 4 mln 248 tys. zł. Samorządy te pod koniec roku będą musiały przeprowadzić nowe przetargi i wiele wskazuje, że opłaty śmieciowe jeszcze wzrosną.

Samorządy powiatu bydgoskiego wprowadziły również ulgi. W gminie Sicienko rada przyjęła stawkę „podstawową” w wysokości 27 zł. Jednakże przyjęto również stawkę 24 zł miesięcznie od każdej następnej osoby w gospodarstwie powyżej 4 osób. W gminie Koronowo przyjęto ulgę dla „piątej i każdej następnej osoby” - 29 zł.

Ulgi są także za kompostowanie odpadów, a są one w poszczególnych gminach zróżnicowane od 50 gr do 7 zł (najwyższa ulga w Dąbrowie Chełmińskiej).

Opłaty za odpady niesegregowane są bardzo wysokie. Wynoszą one dwu, a nawet trzykrotność stawki za odpady segregowane. Czyli od 64 zł do 114 zł. Szczegółowe zestawienie podajemy w tabeli.

 


Porównanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w powiecie bydgoskim


Gmina Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Selektywna zbiórka odpadów Nieselektywna zbiórka odpadów Rabat za kompostowanie
Powiat bydgoski
Białe Błota 32 zł 64 zł 3 zł
Dąbrowa Chełmińska 37 zł 74 zł 7 zł
Dobrcz 32 zł 96 zł 3 zł
Koronowo 34 zł i 29 zł 87 zł 4 zł
Nowa Wieś Wielka. Od 1 lipca 2023 r. 36 zł 108 zł 50 gr
Osielsko 33 zł 99 zł 6 zł
Solec Kujawski 38 zł 114 zł 2 zł
Sicienko 27 zł i 24 zł 70 zł 1 zł
Oceń artykuł: 25 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Monika, w dniu 27-07-2023 09:54:13 napisał:

    Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : https://bit.ly/profil-moni89-pl

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)