Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:
02 kwietnia 2025

Ruszyły szkolenia dla samorządowców. Ich celem jest ochrona ludności

fot. KPUW

fot. KPUW

Wojewoda podczas rozpoczęcia paneli szkoleniowych wskazał, jak ważne przesłanie mają zajęcia:

Nie ma dziś osoby, która mogłaby zagwarantować, że na pewno wojny nie będzie, ale nie ma też osoby, która się podpisze pod tym, że wojna będzie. To pokazuje, że musimy być gotowi na każdy scenariusz.
- zaznaczył Michał Sztybel

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał podkreślił, jak ważna jest ustawa:

Ustawa przewiduje dwa komponenty tworzące całość – z jednej strony obrona cywilna, która może być potrzebna w czasie wojny w systemie współpracy służb, obywateli, organizacji pozarządowych, jednostek ratowniczych – z drugiej ochrona ludności. Pierwszy raz mamy zapewnione pieniądze uregulowane w ustawie rządowej – są zapisane na 0,3% PKB, to około 10 miliardów złotych każdego roku na zadania związane z obroną cywilną. Z ustawy wynika przede wszystkim jasny podział zadań.

W dalszej części Wojewoda zaznaczył, że na szkoleniach, podczas jednych warsztatów obecnych jest kilkudziesięciu przedstawicieli władz lokalnych. Podział szkolenia na etapy umożliwia skoncentrowanie się na zarówno teoretycznych, jak i praktycznych aspektach zagadnień związanych z ochroną ludności i obroną cywilną.

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP odniósł się do roli praktycznej ćwiczeń:

Uczestnicy nauczą się być otwartymi na sugestie, na wiedzę formacji, które są do tego powołane, czyli straży pożarnej, policji, pogotowia, służb miejskich. Samorządowcy to osoby, które już walczą z różnymi przeciwnościami, nie tylko podczas ataków hybrydowych, ale i podczas zdarzeń takich, jak wiatrołomy, powodzie, duże pożary i sytuacje, które dzieją się nagle. My chcemy tylko, aby byli przygotowani na coś większego, żeby się nie zamykali, aby umieli wykorzystać służby, które dysponują doświadczeniem. Nasze warsztaty mają pokazać, że dzięki współdziałaniu samorządowcy będą lepiej przygotowani do radzenia sobie z kryzysami - powiedział st. bryg. Rafał Świechowicz

Przedstawiciele władz lokalnych także podkreśli znaczenie szkolenia.

Szkolenie dla wielu nowych zarządców gmin pokazuje, jak zachować się w przypadkach zagrożenia. Każda sytuacja wymaga swojego lidera, który potrafi reagować szybko i sprawnie. - wskazał Paweł Królikowski, Burmistrz Miasta Chełmży.

Program szkolenia objął m.in. zagadnienia dotyczące:

  • aktualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego,
  • form prawnych ochrony ludności w kraju i na świecie,
  • organizacji i funkcjonowania systemu ochrony ludności oraz obrony cywilnej, opartego na katalogu zagrożeń specyficznych dla regionu,
  • procedur ratowniczych, działań pomocowych, systemu łączności oraz współpracy między służbami a organizacjami pozarządowymi,
  • planowania zapewnienia ciągłości działania gmin i powiatów oraz mobilizacji zasobów.

Podczas dzisiejszego szkolenia omówiono także zagadnienia dotyczące organizacji systemu łączności, procedur ewakuacyjnych oraz mobilizacji zasobów niezbędnych do zapewnienia ciągłości działania jednostek samorządowych. Uczestnicy mieli okazję wymienić doświadczenia i omówić konkretne przypadki, które w przeszłości wymagały szybkiej reakcji władz lokalnych na sytuacje kryzysowe.

Uczestnicy mieli także okazję poszerzyć wiedzę zdobytą podczas części zdalnej. Interaktywne warsztaty, obejmujące gry decyzyjne i ćwiczenia praktyczne, pozwoliły na symulację realnych scenariuszy kryzysowych oraz na wypracowanie skutecznych metod zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi.

Kolejny etap szkolenia skoncentruje się na zagadnieniach kierowania bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa. Wśród tematów znajdą się między innymi: organizacja pierwszej pomocy przedmedycznej, psychologiczne aspekty zarządzania kryzysowego, metody wykrywania zagrożeń, procedury ewakuacyjne – zarówno dla ludzi, jak i mienia oraz dóbr kultury, a także kwestie środków indywidualnej i zbiorowej ochrony.

materiał: KPUW

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)