Ułatwienie dla emerytów i rencistów. mLegitymacja zyskuje na popularności

fot. freepik
Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i# rencista może korzystać z elektronicznej wersji legitymacji. Wystarczy, że zainstaluje na swoim smartfonie aplikację mObywatel i pobierze dokument. Z mLegitymacji ZUS korzysta już blisko milion świadczeniobiorców.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim osobom, które nabywają prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego. Plastikowa karta jest obecnie wydawana wyłącznie na wniosek. W tym celu należy wypełnić formularz ERL- informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji także w przypadku, gdy emeryt lub rencista dysponuje już plastikową kartą emeryta-rencisty. Tradycyjna legitymacja pozostaje ważna do upływu terminu jej ważności. Posiadacze obu wersji mogą korzystać z nich zamiennie, według własnych preferencji.
Osoby niepełnoletnie, które otrzymują rentę rodzinną, mogą pobrać mLegitymację, pod warunkiem że ukończyły 13. rok życia, posiadają profil zaufany oraz dowód osobisty.
Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel
Z mLegitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład smartfonie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji „mObywatel”. Jeśli emeryt lub rencista dotychczas nie korzystał z tej aplikacji, może ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Po zalogowaniu się do aplikacji należy potwierdzić swoją tożsamość dołączając dowód osobisty, a następnie wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać legitymację emeryta-rencisty z wyświetlonej listy.
Elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjny, umożliwiając potwierdzenie statusu emeryta lub rencisty oraz korzystanie z przysługujących ulg i zniżek (np. zniżek do biletów). Z danych ZUS wynika, że z tego rozwiązania korzysta już niemal milion świadczeniobiorców. W 2023 roku mLegitymację pobrało 611 tysięcy emerytów i rencistów, w 2024 roku – 317,5 tysiąca, a w 2025 roku – 58,3 tysiąca.
materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Także z ZUS
- Podpis prezydenta. "Jednorazówki" i smakowe woreczki znikną
- Problemy związane z uzależnieniami. Bezpłatne wsparcie i pomoc
- 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętamy, nie możemy być obojętni
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!