Umowy na odbiór odpadów komunalnych. Kontrola przedsiębiorców

fot. Gmina Dobrcz
Kontrola przedsiębiorców – weryfikacja obowiązku #zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r., poz. 399 t. j.) Wójt Gminy Dobrcz informuje, że przystępuje do kontroli Przedsiębiorców w zakresie posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.
Na terenie gminy Dobrcz systemem gospodarowania odpadami komunalnymi zostały objęte wyłącznie nieruchomości zamieszkałe. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do posiadania podpisanej umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej, których wykaz znajduje się tutaj:
https://gminadobrcz.pl/informacja-dla-przedsiebiorcow-i...
Do nieruchomości niezamieszkałych na których powstają odpady komunalne zalicza się: sklepy, biura, lokale gastronomiczne, warsztaty, obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, rodzinne ogrody działkowe, szkoły, przedszkola, urzędy, banki, pocztę, domy kultury, biblioteki, świetlice wiejskie, ośrodki zdrowia, itp.
W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą (charakter mieszany), właściciele nieruchomości winni zawrzeć odrębną, komercyjną umowę na wywóz odpadów komunalnych które nie są wytwarzane w gospodarstwie domowym.
Wobec powyższego właściciele nieruchomości o charakterze mieszanym zobowiązani są do:
- uiszczania opłaty w gminie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej zgodnie ze złożoną deklaracją;
- indywidualnego zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym na część nieruchomości niezamieszkałej (na której prowadzona jest działalność gospodarcza), a w przypadku, gdy część niezamieszkała jest wynajmowana, obowiązek zawarcia umowy obejmuje podmiot najmujący, o ile umowa najmu nie stanowi inaczej. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 6j ust. 4a) dopuszcza w przypadku prowadzenia obsługi biurowej działalności gospodarczej w części lokalu mieszkalnego, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej.
Na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3 ust. 3 pkt 3), gmina obowiązana jest prowadzić ewidencję umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców ustawowych obowiązków. Z kolei właściciele nieruchomości (art. 6 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy) są obowiązani do udokumentowania posiadania umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych przez podmiot posiadający wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych z terenu Gminy Dobrcz poprzez okazanie aktualnych umów i dowodów uiszczania opłaty za te usługi.
W ramach kontroli należy dostarczyć do Urzędu Gminy w Dobrczu kopię aktualnej umowy i dowodów uiszczania opłat za usługę wywozu odpadów z działalności gospodarczej. Dokumenty można przedłożyć:
- osobiście w Urzędzie Gminy w Dobrczu, biuro podawcze na parterze urzędu w godzinach pracy tj. poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30, wtorek od godz. 7.30 do godz. 17.00, piątek od godz. 7.30 do godz. 14.00;
- przesłać pocztą na adres Urzędu Gminy w Dobrczu, ul. Długa 50, 86-022 Dobrcz;
- doręczyć elektronicznie do Urzędu Gminy w Dobrczu za pośrednictwem Platformy usług administracji publicznej (ePuap).
Jeżeli Przedsiębiorca dotychczas nie zawarł umowy na wywóz odpadów komunalnych, zobowiązany jest do niezwłocznego wykonania tego obowiązku.
Brak posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych skutkuje:
- wszczęciem postępowania nakazującego wykonanie tego obowiązku decyzją administracyjną (art. 6 ust. 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach);
- nałożeniem kary (art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
W przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji można kontaktować się Z Urzędem Gminy w Dobrczu, stanowisko ds. obsługi deklaracji o gospodarowaniu odpadami i kontroli terenowych, tel. 52 364 80 19.
Pliki do pobrania:
materiał: Gmina Dobrcz
Czytaj również
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Także z ZUS
- Podpis prezydenta. "Jednorazówki" i smakowe woreczki znikną
- Problemy związane z uzależnieniami. Bezpłatne wsparcie i pomoc
- 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętamy, nie możemy być obojętni
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!