Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:
23 grudnia 2024

837 tysięcy informacji o wakacjach składkowych. Kolejne w przygotowaniu

fot. freepik

fot. freepik

Blisko 837 tysięcy osób #ubiegających się o wakacje składkowe otrzymało już przyznaną ulgę. Informacja ta jest dostępna na ich profilach płatnika w systemie PUE/eZUS. Zwolnienie dotyczy osób, które w listopadzie złożyły wniosek o pokrycie własnych składek za grudzień przez budżet państwa. W przygotowaniu są kolejne rozstrzygnięcia.

Wakacje składkowe to ogromne przedsięwzięcie. Od początku jego funkcjonowania złożono ponad 1,4 miliona wniosków o zwolnienie z opłacania składek, w tym ponad 1,3 miliona w listopadzie za grudzień, z terminem płatności do 20 stycznia. Niemal 837 tysięcy przedsiębiorców zostało już poinformowanych o przyznanej uldze. W grudniu zostaną przesłane kolejne informacje dotyczące przyznania wakacji składkowych. Dotyczy to płatników, którzy opłacają składki na zasadach ogólnych, jak również tych, którzy korzystają z preferencyjnych rozliczeń z ZUS-em, czyli z ulgi „mały ZUS plus” lub opłacają składki od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W sytuacji, gdy ZUS będzie zobowiązany do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z płatnikiem, wyśle do wnioskodawców zawiadomienie, w którym szczegółowo określi, jak uzupełnić brakujące formalności. Osoby ubiegające się o ulgę będą miały 7 dni na odniesienie się do tego zawiadomienia. Im szybciej klient uzupełni brakujące dokumenty, tym szybciej zakończy się rozpatrywanie wniosku o wakacje składkowe.

W razie przyznania ulgi – informacja, a w razie odmowy – decyzja
Informację o przyznaniu ulgi płatnik znajdzie na swoim profilu w systemie PUE/eZUS. W przypadku, gdy przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda odpowiednią decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika w systemie PUE/eZUS. Od decyzji przysługuje prawo do odwołania się do sądu za pośrednictwem ZUS.

Dodatkowe rozwiązania w przypadku odmowy
W przypadku wydania decyzji odmownej, płatnik będzie zobowiązany do uregulowania należnych składek za grudzień w standardowym terminie, czyli do 20 stycznia. Ma również możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty. Takie wnioski mogą złożyć również ci płatnicy, z którymi ZUS wyjaśnia wątpliwości w sprawie.

Materiał: Krystyna Michałek /regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)