Dziś mamy 28 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
20 marca 2024

"Korzenie naszej lokalizacji". Kartka z kalendarza

fot. Ksawery Zdziarski, Mikołaj Garstecki

fot. Ksawery Zdziarski, Mikołaj Garstecki

W Polsce jest 29 miejscowości o nazwie Karolewo. Nasza znajduje się w# województwie kujawsko-pomorskim w powiecie bydgoskim, około 11 km na wschód od Koronowa, w gminie Dobrcz, w pobliżu Kotomierza, 0,5 km od drogi krajowej nr 56 łączącej Koronowo i Włóki.

W XIX w. istniał tu liczący około 600 ha folwark z dworem oraz zabudowaniami gospodarczymi. Z uwagi na chwilowe utrudnienia związane z przenoszeniem siedziby Państwowego Archiwum w Bydgoszczy dokładniejsze informacje na temat majątku przekażemy później. Wiadomo, że przed II wojną światową właścicielami byli kolejno: G. Schultz, Schröder później Józef Szyman.

Józef Teodor SZYMAN (1876–po 1945) – urodził się 8 listopada 1876 r. w Golubiu. Ukończył gimnazjum w Grudziądzu. Dyplom inżyniera uzyskał na politechnice w Darmstadcie. W czasie powstania wielkopolskiego prowadził ożywioną działalność na rzecz powstańców. Dnia 1 czerwca 1919 r. został przyjęty – w stopniu majora – do polskich sił zbrojnych w byłym zaborze pruskim. Jako intendent (oficer gospodarczy) 1. Brygady Strzelców Wielkopolskich, u boku swego dowódcy – pułkownika Wacława Jana Przeździeckiego – wkroczył 23 stycznia 1920 r. do Koronowa.

W sierpniu 1920 r. na rozkaz przełożonych przystąpił do tworzenia 12. Batalionu Kolejowego z siedzibą w Poznaniu, przemianowanego później na 3. Pułk Kolejowy. Awansował na stopień podpułkownika. Do kwietnia 1921 roku dowodził tym pułkiem. W tym samym czasie objął stanowisko służbowe w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Został też szefem wydziału wojsk kolejowych w Departamencie VI Wojsk Technicznych. W 1922 r. w stopniu pułkownika zakończył zawodową służbę wojskową. Początkowo dzierżawił majątek w Karolewie by wreszcie w 1926 r. nabyć go na własność. Majątek liczył wówczas około 300 ha.

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, ziemia została rozparcelowana, dwór niestety nie zachował się. Ocalała natomiast stodoła i późnoklasycystyczna oficyna dworska, w której obecnie znajduje się Muzeum. Obok oficyny po wojnie wybudowano szkołę, która aktualnie jest naszą siedzibą.

Bezpośrednio za szkołą znajduje się park o powierzchni ok. 5 ha z pozostałościami dawnych alejek i ścieżek. Jest w nim staw z wyspą, rosną wiekowe dęby, brzozy, klony, lipy, graby i drzewa iglaste. W 1991 r. na listę zabytków przyrody wpisany został dąb szypułkowy aktualnie o średnicy około 460 cm.

Według rejestru zabytków nr rej.: A/372/1-2 z 4.10.1993, na listę zabytków wpisane zostały pozostałości zespołu dworskiego:
- oficyna, poł. XIX w.
- park, poł. XIX w.

Zachęcamy do osobistego zapoznania się z tym urokliwym miejscem


Materiał: S. Jagiełło, A. Ligman

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)