Dziś mamy 6 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
10 kwietnia 2024

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

fot. Powiat Bydgoski

fot. Powiat Bydgoski

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

Wiosna. Czas zatem, by wyruszyć na kolejne wycieczki po Bydgoszczy i regionie, organizowane wspólnie przez Pracownię
Archeologiczną "Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier.

Pierwsza z podróży powiedzie nas po malowniczym, urozmaiconym geograficznie i przyrodniczo obszarze Doliny Dolnej Wisły. Wyruszy "pod prąd” królowej polskich rzek, rozpoczynając podróż w Strzelcach Dolnych. Wejdziemy na grodzisko, które w okresie wczesnego średniowiecza było zespołem grodowym plemienia Pomorzan, później zaś stanowiło siedzibę możnego rodu Wyszeliców, którzy wznieśli tu swoją siedzibę w formie wieży rycerskiej na kopcu (motte).

W Gądeczu zobaczymy dawny dwór rodu Gądeckim, w którym czas jakiś mógł przebywać słynny gdański astronom Jan Heweliusz. Swoje tajemnice odsłoni dla nas przepiękny gądecki parów, z ukrytą w jego stoku jaskinią Bajka. Dalej nasze kroki poprowadzą na zachodni brzeg Wisły, wzdłuż którego przejdziemy aż do Bydgoszczy. Rzecz jasna z przystankami w niezwykłych miejscach, gdzie będzie czas i sposobność na opowieści historyczne, legendy, tudzież sesje z aparatem fotograficznym. Na brzegu Wisły przeczytamy kolejne fragmenty barokowego poematu Sebastiana Fabiana Klonowica, noszącego zawiły, a piękny tytuł ,,Flis, to jest Spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przypadającymi”. A w nim sugestywny, poetycki opis Wisły w na odcinku Toruń - Bydgoszcz - Fordon - Chełmno. W granicach dawnego patrymonium miasta Fordon odszukamy miejsca, gdzie onegdaj znajdowały się średniowieczne wsie, a później nowożytne folwarki Łoskoń, Wójtostwo, Pałcz i Niecponie.

Korzystając z archiwalnym map odtworzy pierwotne koryto Wisły, gdy dzika rzeka toczyła swoje wody w szeroko rozlanej dolinie, usianej całymi archipelagami mniejszych i większych wysp. Na koniec staniemy w miejscu, gdzie w okresie wojny północnej (1700 - 1721) zlokalizowany był wielki kompleks rosyjskich magazynów wojskowych. To tu wałęsali się tytułowi nicponie …

UWAGA I: Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: rgrochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora.

UWAGA II: W przypadku deszczowej pogody rajd zostanie odwołany. Proszę śledzić komunikaty na fb
TERMIN: sobota, 13.04.2024 r., godzina 9.45.

MOŻLIWOSĆDOJAZDU Z BYDGOSZCZY: autobus miejski linii 95. Odjazd o 9.22 z pętli na Tatrzańskie.

START: Strzelce Dolne, przy sklepie spożywczym ,,U Karkosika”.

LOKALIZACJA GPS MIEJSCA STARTU: 53°12'23.0"N 18°10'36.2"E

PINEZKA google maps MIEJSCA STARTU: https://goo.gl/maps/R4BbRggz9htJwRFc8

TRASA: Strzelce Dolne, Strzelce Górne, Gądecz, Łoskoń, Pałcz, Niecponie

ZAKOŃCZENIE: Bydgoszcz - Fordon, pętla autobusowa przy ul. Piłsudzkiego

DYSTANS: 13,0 km

Materiał: Gmina Dobrcz

Oceń artykuł: 44 33

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto #górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku w 8. Kujawsko-Pomorskiej #Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)