Dziś mamy 28 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
20 marca 2024

Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981. Obchody 43 rocznicy

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Wczoraj 19 marca 2024r. w Kujawsko - Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się obchody 43. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r. Z perspektywy historycznej wydarzenia marcowe były jednym z najważniejszych przystanków na polskiej drodze do odzyskania pełnej niepodległości. Mieszkańcy kujawsko - pomorskich wsi i miast, robotnicy i chłopi wspólnie walczyli by ponownie odrodziła się Solidarność.

43. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981
Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak.

Uroczyste obchody rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

"Spotykamy się w symbolicznym dniu i symbolicznym miejscu, w którym doszło do tego, że władza podniosła rękę na protestujących rolników i związkowców. Dzisiaj protest jest prawem i przywilejem, który słusznie obywatele mają i wielokrotnie wykorzystują, bo to jest podstawą demokracji. Pamiętajmy o tych, którzy podnosili głowę, kiedy to rzeczywiście wymagało odwagi" - mówił Wojewoda, dziękując uczestnikom za liczne przybycie.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że wydarzenia marcowe miały ogromny wpływ na historię Polski i walkę o demokrację.

"Wydarzenia te pokazały jak ważna jest osobista postawa, pragnienie wolności oraz zrozumienie czym są prawa obywatelskie i wreszcie czym jest solidarność. Dziś oddajemy szacunek bohaterom tamtych wydarzeń. Karty historii są zapisywane nie tylko na polach bitew, ale również w życiorysach zwykłych ludzi, tak jak w życiorysach niektórych obecnych tu osób, zapisała się prawda o tamtych wydarzeniach sprzed 43 laty" - mówił Wicemarszałek.

Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa podkreślał znaczenie wyjątkowej odwagi i determinacji działaczy chłopskich z Kujaw i Pomorza.

Dała ona początek wydarzeniom z Bydgoskiego Marca. Za sprawą lokalnych działaczy opozycyjnych doszło do przełomowej mobilizacji i ogólnopolskiego buntu, wobec ówczesnej władzy, którego skala doprowadziła ostatecznie do daleko idących przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Cześć i chwała bohaterom Bydgoskiego Marca

Agnieszka Marcinkowska, Zastępca Przewodniczącego Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" w swoim wystąpieniu podkreślała, że musimy pamiętać i edukować młodzież, która nie wie co działo się w tamtych czasach i jak trudno było walczyć o demokracje.

Naszym obowiązkiem jest dbałość o tożsamość narodową i kultywowanie wartości. Nasze województwo wyróżnia się na tle innych, bez względu na opcję polityczną i poglądy, zawsze wspólnie upamiętniamy wydarzenia Bydgoskiego Marca, powstania Solidarności i smutne wydarzenia wprowadzenia stanu wojennego.

Doktor Marek Szymaniak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zaznaczył potrzebę pielęgnowania pamięci o wydarzeniach i osobach, które kreowały te wydarzenia.

Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, zjednoczeni w polskiej pamięci o Bydgoskim Marcu 1981 roku, w chęci budowania w nas wszystkich solidarności i poczucia dumy, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym niepodległym Państwie Polskim. Cześć i chwała Solidarności Robotniczej, Solidarności Rolniczej.

Dla przypomnienia tamtych wydarzeń w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca ’81 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z Janem Rulewskim, będącym uczestnikiem wydarzeń Bydgoskiego Marca oraz okolicznościowy wykład i konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uroczystościom towarzyszy wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „O wieś wolną, niezależną, samorządną – rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca’81 i rejestracji Solidarności Rolniczej”, którą można oglądać przed Urzędem Wojewódzkim.

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 7 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)