Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:
07 kwietnia 2022

Światowy Dzień Zdrowia. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym# czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarka koncentruje się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie miasta są przyjazne do życia, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

Zanieczyszczona planeta, wciąż rosnąca liczba chorób takich jak nowotwory, astma, choroby serca nadały kierunek dla Światowego Dnia Zdrowia 2022, który ma na celu skupić globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety oraz wspierać ruch na rzecz tworzenia społeczeństw koncentrujących się na dobrym samopoczuciu.   

WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można byłoby uniknąć. Chodzi głównie o kryzys klimatyczny, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny.

Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. W coraz cieplejszym świecie komary rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gleb i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi wpływając na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, a także trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społecznych i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych społeczeństw dobrobytu zobowiązanego do osiągnięcia sprawiedliwego stanu zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń bez naruszania ograniczeń ekologicznych. Obecny model gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dochodów, bogactwa i władzy, przy zbyt wielu ludziach wciąż żyjących w ubóstwie i niestabilności. Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżety dobrobytu, ochronę socjalną oraz strategie prawne i podatkowe. Przerwanie cyklu destrukcji planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reformy korporacyjnej i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.

Osoby fizyczne

- Podziel się swoją historią: nasza planeta, nasze zdrowie.

- Podnieś głos i domagaj się działań na rzecz klimatu, aby chronić swoje zdrowie.

Działaj, inspiruj innych – dołącz do naszego pięciopunktowego planu:

1. Chodź lub pedałuj do pracy przynajmniej jeden dzień w tygodniu. Wybierz transport publiczny.

2. Zmiana na dostawcę energii odnawialnej; nie ogrzewaj pomieszczeń powyżej 21,5°C; wyłącz światło, gdy nie ma nikogo w pokoju.

3. Kupuj świeże artykuły spożywcze od lokalnych producentów i unikaj wysoko przetworzonej żywności i napojów.

4. Tytoń to zabójca i truciciel. Przestań spożywać tytoń.

5. Kupuj mniej plastiku; używaj toreb spożywczych nadających się do recyklingu.

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 12 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)