Szkolenie sapera. Pola minowe oraz wysadzenie

fot. powierzone
W dniach 3-7 marca br. Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało ostatni etap szkolenia ukierunkowany dla nowych instruktorów w grupie inżynieryjno-saperskiej. W kursie udział wzięło kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, którzy po jego zakończeniu powrócą do macierzystych jednostek gdzie będą odpowiadać za wyszkolenie kolejnych saperów.
Skutecznie przygotowane pole minowe pozwala nie tylko wyeliminować pojazdy pancerne przeciwnika, ale także opóźnić lub ukierunkować ruch jego pododdziałów. To właśnie w ramach realizowanego kursu instruktorów inżynierii wojskowej i saperstwa, Terytorialsi nie tylko poznawali tajniki związane z posługiwaniem się minami wojskowymi, wysadzaniem różnorodnych elementów, ale przede wszystkim pod czujnym okiem kadry CSWOT występowali w roli samodzielnych instruktorów prowadzących zajęcia dla innych żołnierzy.
„Z każdym kolejnym etapem kursu mamy możliwość nie tylko nauczenia się nowych rzeczy, ale przede wszystkim uporządkowania dotychczas posiadanej wiedzy. Oczywiście w moich pierwszych krokach saperskich najtrudniejszy był pierwszy kontakt z ogromem materiału jakiego trzeba było się nauczyć, jednakże z każdym kolejnym dniem etapu podstawowego wiedza ta wchodziła do głowy samoistnie, a obecnie nie tylko musimy się nią bezbłędnie posługiwać, ale także potrafić ją w odpowiedni sposób przekazać dalej.” – powiedział kursant z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Co istotne, instruktorski etap szkolenia ukierunkowany jest tylko i wyłącznie dla żołnierzy, którzy odbyli wcześniej miesięczne szkolenie podstawowe. To właśnie w czasie tego kursu (podstawowego) poznali oni tajniki wysadzania, niszczenia różnorodnych elementów konstrukcyjnych, budowania zapór terenowych działania z materiałem wybuchowym.
„Jest to kolejny już etap w jakim uczestniczę i myślę, że jest to ogromna dawka wiedzy jaką udało mi się posiąść w czasie realizowanych w CSWOT szkoleń. Po powrocie do swojej jednostki będę chciała wykorzystać zdobytą wiedzę szkoląc kolejnych podoficerów.” - dodała kursantka ze szkoły podoficerskiej SONDA
Obecnie po zakończeniu egzaminów kursanci nie tylko dołączą do grona instruktorów inżynierii wojskowej i saperstwa, ale także po powrocie do macierzystych jednostek będą odpowiadać za proces szkolenia kolejnych Terytorialsów.
materiał: por. Krzysztof WÓJCIK Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu
Galeria




Czytaj również
- To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?
- Szkolenia w warunkach zimowych. Trenowali nie tylko techniki ewakuacji
- 10. edycja dyktanda za nami. Poznaliśmy mistrzów ortografii
- Walentynki. Idealny moment, by zakochać się w zupełnie nowych smakach
- Kujawsko-pomorska młodzież. Kreatywna, ambitna, zaangażowana
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!