Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:
16 października 2018
Wycieczka do Wielkopolski Gminnej Rady Kobiet w Dobrczu

Wśród takich pól przed wiekami

fot. pow.

fot. pow.

W Wielkopolsce pobudowali swe rezydencje słynne rody Działyńskich, Gorzeńskich, Czartoryskich. Tym szlakiem udały się członkinie Gminnej Rady Kobiet w Dobrczu na wrześniową wycieczkę.

Zwiedzanie rozpoczęły od pałacu w Śmiełowie usytuowanego w pradolinie Warty, w miejscu gdzie wiódł szlak bursztynowy. Właścicielem tych dóbr był Andrzej Gorzeński. Założenie pałacowo-ogrodowe oraz pozostałe gospodarstwo pozbawione jest przepychu. Właściciel postawił na funkcjonalność, naturalne otoczenie, na spokojne życie rodzinne, ekonomiczne podejście do upraw i hodowli. Obecnie w Śmiełowie znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza wyposażone w kolekcję pamiątek związanych z Mickiewiczem i jego pobytem w Śmiełowie, pokoje poświęcone „Panu Tadeuszowi”, „Dziadom”. Do pałacu przylega przepiękny park z „Ogródkiem Zosi” w którym po obejrzeniu pałacowych zbiorów uczestnicy zrobili sobie przerwę na kawę i własne wypieki.

Po krótkiej biesiadzie wycieczka dotarła do Gołuchowa, rezydencji Izabeli Działyńskiej Czartoryskiej. Księżna przebudowała zamek Gołuchowski na wzór zamków znad Loary. Podziwialiśmy wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy, niezliczoną ilość wieżyczek, galeryjek, rzeźb. Imponujący był też wystrój zamku i jego wyposażenie. Przepiękne kominki, tkaniny, gobeliny, malarstwo renesansowe, greckie wazy. Zgromadzone zbiory Izabela pragnęła udostępniać innym. Utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, która zagwarantowała ogólną dostępność jej zbiorów i ich niepodzielność po jej śmierci.

Na terenie olbrzymiej posiadłości znajduje się też oficyna - dziś Muzeum Leśnictwa upamiętniające dziedzictwo polskiego ziemiaństwa. Ściany wypełnione są ogromną ilością poroży i skór różnych zwierząt, mebli, broni myśliwskiej, malarstwa. Jadąc dalej wielkopolskim szlakiem dotarliśmy do Dobrzycy, rezydencji Augustyna Gorzeńskiego. Zamek otoczony jest ogrodem w stylu angielskim, sadami, malowniczym stawem, wokół którego rosną ogromne platany. Główny ganek - wejście zamku, stanowi nietypowy czterokolumnowy portyk toskański. W parku oglądaliśmy dobrze zachowane budynki oficyny, oranżerii, stajni, powozowni. Wnętrza zamku zachwyciły nas bogatą i wysokiej klasy artystyczną dekoracją malarską na ścianach wszystkich sal, sztukaterią i płaskorzeźbami na sufitach. Szczególne wrażenie wywołały ozdobione pejzażami iluzjonistycznymi sale: balowa, egipska, pejzażowa oraz salonik groteskowy, pokryty bogatą polichromią wzorowaną na rafaelowskich dekoracjach loggii watykańskich. Po takich wrażeniach estetycznych całodniową wyprawę zakończyliśmy smacznym obiadem w restauracji „Folkowa” w Karminku. Autokar po Wielkopolsce ufundował Urząd Gminy.

materiał: Barbara Hipnarowicz/ re

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)