Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
25 czerwca 2024

Warsztaty ornitologiczne. Gościem podróżnik i rysownik

fot.  ZS-P w Dobrczu

fot. ZS-P w Dobrczu

W związku z realizacją projektu „Ekopracownia 2023 – Zielone serce szkoły” na #początku czerwca gościliśmy ornitologa, rysownika i podróżnika Dawida Kilona.

Przeprowadził on drugą turę warsztatów plastycznych, gdzie kolejni uczniowie mogli narysować pióro w technice 3D i odkrywać swoje talenty. Nie zabrakło również ciekawej prezentacji na temat życia ptaków.

Pan Dawid potrafi przekazywać swoją wiedzę z pasją i tak interesująco, że wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchali jego opowieści.

Twórczość pana Dawida towarzyszy uczniom i nauczycielom każdego dnia. Narysowane przez niego ptaki i ssaki, wydrukowane na pleksi w skali 1:1, zdobią naszą ekopracownię.

Zostały one zakupione i zamontowane w ramach działań związanych z Programem Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracownia – Zielone serce szkoły”.

Dzięki takim spotkaniom uczniowie poszerzają swoją wiedzę oraz dowiadują się, że można pasję połączyć z pracą zawodową.

Agnieszka Wojna

Materiał: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrczu

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)