Dziś mamy 6 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
03 czerwca 2024

Chciała zainwestować pieniądze. W rezultacie została oszukana

fot. freepik

fot. freepik

Kolejna osoba padła ofiarą oszustwa. Fałszywy broker miał pomóc mieszkance powiatu# świeckiego w zainwestowaniu i pomnożeniu oszczędności. Efekt był jednak odwrotny, a kobieta straciła 410 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny ostrzegają i przypominają - jeżeli nawiąże z Tobą kontakt osoba, która będzie proponowała szybki zysk oraz zainstalowanie oprogramowania na komputerze - Zawsze zachowaj czujność i zdrowy rozsądek! To może być oszust!

Po raz kolejny oszuści wykorzystali brak wymaganej ostrożności w sieci. Do policjantów ze Świecia stawiła się 68-letnia mieszkanka naszeg powiatu, która została oszukana i straciła 410 tysięcy złotych.

Tym razem poszkodowana sama postanowiła zainwestować pieniądze. Zachęcona ogłoszeniem znalezionym w sieci, nawiązała kontakt z „brokerką”, która zaoferowała pomoc, zaproponowała inwestycję pieniędzy m.in. w akcje złota, srebra i ropy oraz zapewniła o bezpieczeństwie podczas inwestowania. Kobieta nieświadoma tego, że może paść ofiarą oszustwa, zgodziła się na przelew pieniędzy. I tak początkowo przelała na wskazane przez oszustkę konta kilkanaście tysięcy złotych. Następnie rzekoma brokerka namówiła 68-latkę do zainstalowania na swoim urządzeniu określonego oprogramowania. Wtedy oszustom otworzyła się furtka. Za pomocą programu oszuści weszli w posiadanie danych umożliwiających logowanie się na konto bankowe, dzięki czemu mogli wykonywać na nim operacje. W rezultacie oszuści zaciągnęli na nie kredyt i wyprowadzili z konta pozostałe oszczędności kobiety.

Policjanci apelują o ostrożność, a także stosowanie się do poniższych zaleceń:

- należy zapoznać się z informacjami podawanymi przez KNF oraz NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty https://uwazajnakryptowaluty.pl/;

-należy sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń KNF https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne;

- nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów do zdalnego pulpitu;

- nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;

- nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;

- nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;

- w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie należy przekazywać środków dalej nawet jeśli „doradca” o to prosi. W ten sposób nieświadomie możemy uczestniczyć w przestępstwie;

- należy ignorować wiadomości email od obcych i nie otwierać linków w nich zawartych.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 65 62

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto #górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku w 8. Kujawsko-Pomorskiej #Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)