Dziś mamy 19 marca 2025, środa, imieniny obchodzą:
05 czerwca 2024

Obowiązek wprowadzenia standardów. Ochrona małoletnich

fot.  Powiat Bydgoski

fot. Powiat Bydgoski

Przypominamy o obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do #15 sierpnia br.!

15 lutego 2024 r. weszły w życie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. W tytule ustawy pojawia się dodatkowo "ochrona małoletnich" (brzmi on teraz: ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich).

Wypracowanie nowych przepisów było reakcją na śmierć małego Kamilka z Częstochowy, który wychowywany był w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie ojczym przez lata za przyzwoleniem swojej partnerki katował fizycznie małoletniego.

Wprowadzenie standardów dotyczy różnych obszarów aktywności i usług. Obowiązek obejmuje także podmioty sportowe, kulturowe niezależnie od formy prawnej (stowarzyszenia, fundacje, UKS-y, spółki, jednoosobowa działalność gospodarcza).

Dotyczy nie tylko klubów sportowych startujących w rozgrywkach, ale także podmiotów prowadzących działalność dla dzieci, w tym nauki pływania, zajęcia gimnastyki, zajęcia ogólnorozwojowe, animatorzy itd.

Standardy muszą zawierać szereg regulacji, dostosowanych do specyfiki działania podmiotu oraz skali jego działalności. To nie tylko opracowanie dokumentu, ale także jego wdrożenie, szkolenie personelu, szkolenie dla dzieci i ich rodziców czy opiekunów. Ważny jest także dalszy etap, w tym ich ewaluacja, prowadzenie dokumentacji, wyznaczenie w podmiocie osób odpowiedzialnych.

Więcej informacji:

- https://publicystyka.ngo.pl/zostaly-4-miesiace-pamietaj-o...

- https://standardy.fdds.pl/standardy

- https://owes.instytutsprawobywatelskich.pl/.../standardy.../

Materiał: Powiat Bydgoski

Oceń artykuł: 75 73

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju# „matczyną emeryturę” z ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto

(czytaj więcej)
0

Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra #Całbeckiego zarząd województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie sapera. Pola minowe oraz wysadzenie

W dniach 3-7 marca br. Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało ostatni etap szkolenia ukierunkowany dla nowych instruktorów w grupie inżynieryjno-saperskiej. W kursie udział wzięło kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, którzy po jego zakończeniu powrócą do macierzystych jednostek gdzie będą odpowiadać za wyszkolenie kolejnych saperów.

(czytaj więcej)