Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
10 lutego 2024

Protest rolników. Zapłonęły opony pod urzędem (film)

fot. MAG

fot. MAG

Zgodnie z zapowiedziami, w piątek, 9 lutego odbył się# ogólnopolski protest rolników. Gospodarze wyszli na drogi. Ich manifestacja wiązała się z dużymi utrudnieniami w ruchu dla innych kierowców.

Zapowiadany od dawna ogólnopolski protest rolników, a właściwie strajk generalny odbył się nie tylko w dużych miastach. Zablokowane zostały drogi, o czym informowano od kilku dni. Kierowcy mogli spodziewać się paraliżu na drogach, a ten nastąpił. W naszym regionie blokady objęły drogę krajową nr 10 czy drogę ekspresową S5.

Rolnicy z naszego regionu ściągnęli do Bydgoszczy. Kilkaset ciągników rolniczych wjechało do miasta. Strajk nie miał spokojnego przebiegu. W proteście rolnicy otwarcie sprzeciwiali się przeciwko europejskiej polityce Zielonego Ładu oraz stanęli przeciw napływowi towarów z Ukrainy.

Rolnicy ustawili się pod urzędem wojewódzkim. Zapłonęły opony, doszło do przepychanek a policja musiała użyć gazu łzawiącego.

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel jak i jego zastępca Piotr Hemmerling, który wśród swoich zadań ma kwestie związane z sektorem rolnictwa, spotkali się z protestującymi i wysłuchali ich postulatów. Rozmowy z rolnikami wojewoda podsumował w ten sposób.

- Po dzisiejszym spotkaniu mam dużo większą wiedzę i świadomość, jaką wagę mają Wasze postulaty. Jako osoba niedecyzyjna w zakresie rolnictwa, ale decyzyjna w zakresie informowania o tym, co dzieje się w regionie, jeszcze dziś poinformuję Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak przebiegał dzisiejszy dzień. Poinformuję o wszystkich Waszych postulatach i o tym, że oczekujecie ich pilnego przeanalizowania i odpowiedzi do wtorku, do końca dnia. Poinformuję o skali Waszego protestu i Waszej determinacji. Od siebie poproszę o bardzo poważne potraktowanie sprawy, tak aby Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi doskonale znał Wasze nastroje - zadeklarował wojewoda Michał Sztybel.

Rolnicy po przemówieniu wojewody, zapowiedzieli, że jeżeli nie będzie żadnych konkretnych działań ze strony rządzących wrócą w środę pod urząd. Zapowiadając, że następna wizyta nie będzie tak "miła" jak ta dzisiejsza.

Sytuacja w sektorze rolnictwa jest zła w całej Europie. Podobne protesty, w znacznie większej skali objęły Niemcy czy Francję. Protest zakończył się w godzinach popołudniowych, ale rolnicy zapowiedzieli, że będą dalej walczyć o realizację swoich postulatów.

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    ARTUR NEKLA, w dniu 10-02-2024 08:25:05 napisał:

    Mamy to!!! TUSKA ŻĄDY i gaz łzawiący przeciwko obywatelą!!! Historia zatoczyła właśnie koło!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)